Ostatnie pożegnanie Janusza Sporka

Advertisement

13 listopada, w wieku 73 lat, zmarł Janusz Sporek, dyrygent, działacz polonijny, nauczyciel. Poniżej publikujemy informacje dotyczące ostatniego pożegnania Janusza Sporka, które udostępniła jego rodzina.

Janusz Sporek urodził się 4 kwietnia 1948 roku. Pochodził z Rajczy. W Nowym Jorku, w 1991 roku, założył polską szkołę muzyczną Music Education Center. Wypromował wielu polskich muzyków w Nowym Jorku. Był niestrudzonym promotorem polskiej kultury w USA – zorganizował kilkanaście koncertów w Carnegie Hall, ale również w Lincoln Center i Katedrze św. Patryka. Cyklicznie organizował koncerty na wielu polonijnych scenach, w tym m.in. koncerty kolęd. 
 
Zaangażowany był w sprawy polonijne i czynnie bronił imienia Polski. Organizował protesty przeciwko hasłom “Polskie Obozy Śmierci” czy ustawie S. 447. Jako przewodniczący Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, walczył i doprowadził do zachowania lokalizacji pomnika Katyńskiego w Jersey City. Za dokonanie to został uhonorowany nagrodą “Przeszłość/Przyszłość” przyznawaną przez Fundcję im. Janusza Kurtyki.
 
Działał w wielu polonijnych mediach, w tym w Radio RAMPA, gdzie na początku istnienia stacji prowadził program “Nastrój Klasyczny.”
 
Zmarł w szpitalu NYU Langone na Manhattanie, po walce z chorobą nowotworową. 
 
 
 
 
Radio RAMPA składa rodzinie i najbliższym najszczersze kondolencje z powodu śmierci ich Ojca, Dziadka oraz Przyjaciela. 
 
Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here