Nowojorska Polonia upamiętnia śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Reklama - Advertisement
16 października Nowojorska Polonia spotkała się pod pomnikiem „Kapelana Solidarności” w McCarren Park na Greenpoint z okazji 38. rocznicy tragicznej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Spotkanie poprzedziła Msza Św. w kościele Św. Stanisława Kostki. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku reprezentował wicekonsul Mateusz Gmura.
 
38 lat temu, 19 października 1984 roku, zginął męczeńską śmiercią błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Kapłan został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej “Solidarności”, obrońcą praw człowieka w PRL. Miał 37 lat. Jako męczennik za wiarę, ksiądz Jerzy został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po 13 latach procesu beatyfikacyjnego. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
 
W rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki obchodzimy – ustanowiony przez Sejm – Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.
 
Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapłanem archidiecezji warszawskiej. Odprawiane przez niego Msze za Ojczyznę w kościele świętego Stanisława Kostki w Warszawie gromadziły tysiące ludzi. W homiliach kapłan mówił o obronie ideałów “Solidarności”, a także o sprzeciwie wobec przemocy. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy. Przestrzegał jednocześnie przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu, głosząc zasadę “zło dobrem zwyciężaj”.
 
IAR/RadioRAMPA
 
Zdjęcia: Maria Bielska/Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku/Facebook oraz Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Nowym Jorku/Facebook
 
Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here