Nowy Jork: w lokalnych wyborach zagłosują tylko obywatele

Reklama - Advertisement

Nowojorskie prawo, na podstawie którego, posiadacze zielonych kart i osoby posiadające zezwolenie na pracę, mogły by brać udział w lokalnych wyborach, zostało obalone.

Sędzia Stanowego Sądu Najwyższego na Staten Island, Ralph Porzio, uzasadnił decyzję, oświadczając, że prawo to było sprzeczne ze stanową konstytucją i różnymi elementami prawa stanowego.

Tym samym, Board of Elections miasta Nowy Jork, nie może dopuścić do rejestracji do głosowania, około 800,000 kwalifikujących się osób, które nie są obywatelami. 

W grudniu 2021, ówczesna rada miasta Nowy Jork, przegłosowała “Our City, Our Vote” – ustawę, na mocy której, mieszkający w mieście Nowy Jork posiadacze zielonych kart i Ci posiadający pozwolenie na pracę – około 10% populacji miasta – mieli mieć możliwość głosowania w wyborach lokalnych – na burmistrza miasta i radnych miasta Nowy Jork. Osoby te, nie miały być dopuszczone do głosowania w wyborach stanowych czy narodowych. 

Były burmistrz Bill de Blasio pozostawił ustawę do podpisania lub zablokowania nowemu burmistrzowi Ericowi Adamsowi – ten powiedział, że popiera prawo – ale ustawa zaczęła obowiązywać automatycznie, ponieważ nie złożył on podpisu w ciągu 30 dni od jej podjęcia.

Prawo miało wejść w życie od stycznia 2023. Sędzia uzasadnił, że dopuszczenie nie-obywateli do głosowania, musiałoby być przegłosowane w referendum.  

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here