Advertisement - Reklama

Burmistrz Nowego Jorku, Eric Adams, ogłosił w poniedziałek, że zniesiony zostanie nakaz szczepień przeciwko COVID-19, dla pracowników miejskich. Jak podaje Burmistrz, 96% osób w tym sektorze, przyjęła już szczepionkę. Generalnie, 80% nowojorczyków jest zaszczepionych przeciwko COVID. 

Zniesienie nakazu ma obowiązywać od 10 lutego – od tego dnia, zaszczepienie się przeciwko COVID-19 będzie dobrowolne dla obecnych i przyszłych pracowników. 

Dodatkowo, jak oświadczył burmistrz, miasto nie będzie wymagać dowodu zaszczepienia przeciwko COVID-19 dla osób, które odwiedzają budynki Departamentu Edukacji, a także szkoły niepubliczne i żłobki. Miasto zniesie również wymagania dotyczące szczepień dla personelu szkół niepublicznych, wczesnoszkolnych i żłobków.

Osoby z różnych stron sceny politycznej, zabrały głos w sprawie tego oświadczenia. Radny Robert Holden, reprezentujący dystrykt 30 w nowojorskiej Radzie Miasta, odbył wiele rozmów z administracją i z samym burmistrzem, nalegając aby zniesiono nakaz.  W imieniu Common Sense Caucus, który radny reprezentuje, dzisiaj Holden skomentował: 

„Ta wiadomość przyniesie niesamowitą ulgę tysiącom pracowników miejskich i ich rodzin, a także rodzicom i opiekunom, którym zabroniono uczęszczania na imprezy organizowane przez ich dzieci w szkołach publicznych. Jest więcej do zrobienia dla tych pracowników, którzy zostali niesprawiedliwie zwolnieni za dokonywanie osobistych wyborów medycznych, ale jest to ogromny krok w kierunku naprawienia błędów wynikających z błędnej polityki pandemicznej poprzedniej administracji”.

Police Benevolent Association, czyli związek zawodowy reprezentujący policję w NYC, wydał oświadczenie, w którym możemy przeczytać: “cieszymy się, że miasto zdecydowało się przestać walczyć przeciwko naszemu sądowemu zwycięstwu, które obaliło ten niesprawiedliwy i nielogiczny nakaz. Jednak, praca jest wykonana tylko w połowie. Wzywamy miasto, do zapewnienia naszych członków, którzy zostali zwolnieni lub których zatrudnienie zostało dotknięte w wyniku nakazu, że zostaną przywróceni do pracy z wypłaceniem zaległej pensji i bez żadnych warunków.” 

Nakaz zaszczepienia pracowników sektora publicznego został wprowadzony przez burmistrza Billa de Blasio. W oświadczeniu podano, że w wyniku wprowadzenia nakazu, pracę straciło około 1780 osób. Jak podaje miasto, pracownicy Ci, nie będą mogli automatycznie wrócić na swoje wcześniej zajmowane stanowiska – będą mogli zaaplikować o pozycje, które wcześniej zajmowali w swoich departamentach, zgodnie z obowiązującymi zasadami i w procesie zatrudnienia, który obowiązuje.

Więcej informacji:

https://www.nyc.gov/office-of-the-mayor/news/092-23/with-96-percent-city-workers-fully-vaccinated-mayor-adams-covid-19-vaccination

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here