Reklama - Advertisement

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wyraził smutek z powodu trzęsień ziemi w Turcji i Syrii, w których zginęły tysiące osób. Amerykański przywódca poinformował, że ratownicy ze Stanów Zjednoczonych pomagają w akcji ratowniczej i zadeklarował dalszą pomoc. “Jesteśmy głęboko zasmuceni wiadomością o niszczycielskich trzęsieniach ziemi, które dotychczas pochłonęły tysiące ofiar w Turcji i Syrii”. Prezydent USA poinformował, że jego rząd ściśle współpracuje z władzami Turcji, która jest sojusznikiem w NATO i że upoważnił przedstawicieli administracji do natychmiastowej reakcji. 

Prezydent Turcji Recep Erdogan określił dzisiejsze trzęsienie ziemie jako największy kataklizm w kraju od 1939 roku. Nad ranem w południowej Turcji doszło do wstrząsu o sile 7,9 stopnia, na głębokości prawie 18 kilometrów. Na konferencji prasowej prezydent Erdogan poinformował, że na skutek trzęsienia ziemi zabitych i rannych jest kilka tysięcy osób, a blisko trzy tysiące budynków legło w gruzach.

W Polsce Monika Nowakowska-Brynda z Wydziału Prasowego Komendy głównej Straży Pożarnej poinformowała, że 76 strażaków i osiem psów ratowniczych wyleciało do Turcji. Strażacy ze specjalistycznych grup poszukiwawczych z Łodzi, Krakowa, Warszawy i Gdańska będą wspomagać tureckie służby w akcji ratowniczej po trzęsieniu ziemi.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcia: Państwowy Instytut Geologiczny

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here