NYC: wymóg szczepień rozszerzony na firmy prywatne i dzieci

Reklama - Advertisement

— Aktualizacja: sędzia tymczasowo zablokował rozporządzenie burmistrza. Sprawa ma być rozpatrywana, we wtorek, 14 grudnia. 

 

W poniedziałek, 6 grudnia, burmistrz miasta Bill de Blasio ogłosił, że firmy prywatne w mieście Nowy Jork, będą musiały wymagać od swoich pracowników zaszczepienia przeciwko COVID-19. Dodatkowo, dzieci, które będą chciały skorzystać z restauracji, siłowni czy miejsc rozrywki, również będą musiały być zaszczepione przeciwko COVID. Nowe zasady mają wejść w życie pod koniec grudnia.

SZCZEGÓŁY: 

Wymóg szczepień ma zostać rozszerzony na prywatnych pracodawców – obowiązuje on już osoby zatrudnione przez miasto w sektorach publicznych. Jak oświadczył brumistrz, szczegóły są wypracowywane w porozumieniu z przedstawicielami małych biznesów w mieście. Szczegółowe wytyczne mają zostać podane 15 grudnia. 

Dodatkowo, tam gdzie wcześniej od dorosłych wymagano okazania dowodu zaszczepienia przynajmniej jedną dawką szczepionki przeciwko COVID, wymagane będzie zaszczepienie dwoma dawkami (nie dotyczy szczepionki Johnson & Johnson, która podawna jest w jednej dawce). Nakaz wejdzie w życie 27 grudnia.

Nowe zasady objąć mają również dzieci – jeżeli będą chciały skorzystać z przebywania wewnątrz, np. restauracji, siłowni czy miejsc rozrywki. Od 14 grudnia, dzieci w wieku 5-11 lat, będą musiały okazać dowód zaszczepienia przynajmniej jedną dawką szczepionki; od 27 grudnia, dzieci powyżej 12 lat, dowód zaszczepienia dwoma dawkami (lub jedną, w przypadku szczepionki Johnson & Johnson).

Kadencja burmistrza Billa de Blasio kończy się wraz z tym rokiem. Wielu zarzuca mu, że nie powinien wprowadzać tego typu wymogów, szczególnie na kilka dni przed końcem swojego urzędowania. Wielu właścicieli firm, już zapowiedziało, że weźmie sprawę do sądu. Inni są zaniepokojeni, że wprowadzenie nakazów, szczególnie dla dzieci, w okresie świątecznym, odbije się negatywnie na ich biznesie – chodzi przede wszystkim o dochód z turystyki. Sam burmistrz twierdzi jednak, że wprowadzanie wymogów szczepień jest skuteczne, a szczepionka jest najlepszą formą walki z koronawirusem. 

Burmistrz-elekt, Eric Adams, ma podjąć własną decyzję w tej sprawie. Nakaz wejdzie jednak w życie 27 grudnia i będzie obowiązywał przynajmniej do czasu rozpoczęcia kadencji nowego burmistrza, 1 stycznia 2022 roku. 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here