Z wizytą w Stanach Zjednoczonych przebywa delegacja Instytutu Pamięci Narodowej, z prezesem IPN, dr Karolem Nawrockim na czele. Goście przebywają w metropolii nowojorskiej, ale odwiedzą również Waszyngton, Chicago i Nowy Orlean. To właśnie w Nowym Orleanie, nastąpi spotkanie z przedstawicielami Muzeum II Wojny Światowej. IPN chce podkreślić m.in. jak wielu Amerykanów polskiego pochodzenia walczyło w II Wojnie Światowej.
Podczas wizyty w Nowym Jorku, 30 listopada, w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie, prezes IPN wręczył odznaczenia dla członków opozycji demokratycznej w PRL, którzy mieszkają obecie w USA. Odznaczenia te wręczone zostały w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Jako młodzi ludzie kierowaliście się w życiu przywiązaniem do Rzeczypospolitej, do wolności, pragnęliście żyć w normalnym kraju (…). Dziś tym Krzyżem Rzeczpospolita Polska dziękuje Wam za wolność i niepodległość, jest dumna z tego, co uczyniliście – mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki do byłych działaczy opozycji w PRL, wręczając im Krzyże Wolności i Solidarności.
– Zawsze wtedy, gdy Rzeczpospolita była w zagrożeniu, kiedy stawała się przedmiotem brutalnej napaści zaborców, imperialnych potęg czy systemów totalitarnych, zawsze wtedy częścią represji wobec Polaków noszących w sercu wolność i solidarność była próba wypchnięcia ich z terenów Rzeczypospolitej. Tak było po powstaniu listopadowym i styczniowym, tak było w czasie II wojny światowej. Po roku 1945 do tego katalogu imperializmów państw zaborczych i potęg, które tłamsiły polską niepodległość i suwerenność, dołączył Związek Sowiecki, który stworzył dla swoich potrzeb Polskę kolonialną, komunistyczną. I znów ci, w których sercach była wolność i niepodległość, cierpieli – najpierw w ubeckich katowniach, potem ginęli – na ulicach Poznania, Gdańska, Gdyni. Musieli też wyjechać, opuścić ojczyznę – dodał prezes IPN.
Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki podkreślił wdzięczność, zwłaszcza ze strony ludzi młodych, dla „ostatniego pokolenia żołnierzy, którzy walczyli swoimi czynami i postawą, żeby Polska mogła się w końcu zmienić, żeby mogła się rozwijać jako demokratyczny kraj, żeby przywiązanie Polski do wolności mogło ostatecznie zwyciężyć”.
W trakcie uroczystości zostały wręczone następujące ordery i odznaczenia:
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
- Włodzimierz Ilnicki
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
- Krzysztof Wiktor Nowak
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Włodzimierz Leszek Pajdak
Krzyże Wolności i Solidarności
1. Marek Duszkiewicz
2. Włodzimierz Leszek Pajdak
3. Bolesław Plewa
4. Wiesław Wierzbowski
5. Edward Feliks Wiśniewski
pośmiertnie:
6. Jerzy Jakub Polak
7. Antoni Włoch
Uroczystość uświetnił koncert fortepianowy Nicholasa Alexandra Kaponyasa.