Orędzie o stanie miasta Nowy Jork – Eric Adams optymistą

Reklama - Advertisement

W środę, 24 stycznia, orędzie o stanie miasta Nowy Jork, wygłosił burmistrz Eric Adams. Monika Adamski, redaktor naczelna RAMPA Media, obecna była w Hostos Community College na Bronxie, gdzie burmistrz podsumował ostatni rok, ale przede wszystkim, skupił się na planach na przyszłość.

Ogólnie przemowa miała wydźwięk pełen pozytywów, sukcesów i przyszłości oraz planów – burmistrz, choć poruszył temat migrantów i konieczności uzyskania pomocy federalnej, aby ten problem rozwiązać i w tej sferze skupił się na tym, w jaki sposób, Nowy Jork poradził sobie z napływem 170 tysięcy migrantów – podkreślił, że 105 tysiącom udało się pomóc kontynuować ich drogę w USA.

Burmistrz wyszedł na scenę z magazynem Time Out, który po przeprowadzeniu ankiety, uznał Nowy Jork za najwspanialsze miasto do życia.

Burmistrz swoją przemowę rozpoczął od tematu bezpieczeństwa, podkreślając, że statystyki dotyczące przestępczości napawają nadzieją – spadła liczba strzelanin i innych poważnych przestępstw, policji udało się skonfiskować 14 tysięcy nielegalnych sztuk broni z ulic, zanotowano również spadek kradzieży samochodowych. Burmistrz zapowiedział walkę z nielegalnymi sklepami sprzedającymi marihuanę; podkreślił , że nie tolerowane będą przestępstwa na tle nienawiści religijnej.

Burmistrz ogłosił stworzenie Departamentu Zrównoważonej Dostawy – Departament of Sustainable Delivery – aby chronic dostawców, ale rownież, aby edukować na przykład o bezpieczeństwie przy stosowaniu rowerów elektrycznych, które często są przyczyną pożarów. Po zakończeniu przemówienia, mówiła o tym Meera Joshi, deputy mayor for operations for New York City.

Burmistrz powiedział, że kiedy spada przestępczość, odradza się ekonomia – powiedział o odzyskaniu jednego miliona miejsc pracy straconych podczas pandemii, oraz zapowiedział ambitny plan miasta na stworzenie 5 milionów miejsc pracy, co ma udać się osiągnąć w 2025 roku.

Burmistrz ogłosił projekty, które tworzone będą z myślą o ochronie klimatu; powiedział o programie umorzenia długów medycznych, z którego skorzysta wkrótce poł miliona nowojorczyków; zaznaczył, że tworzone będą nowe budynki mieszkalne, a także ze polepszony zostanie program polegający na udzielaniu wsparcia kobietom w Nowym Jorku – zarówno wsparcia zdrowotnego jak i ekonomicznego.

Eric Adams ogłosił, że Nowy Jork uznaje media społecznościowe, jako zagrożenie zdrowia publicznego – szczególnie jeżeli chodzi o młodzież. Media społecznościowe uznane są za „toksynę” która szkodzi zdrowiu psychicznemu dzieci. Jak podkreślały władze, w tym komisarz ds. zdrowia miasta Nowy Jork, dr Ashwin Vasan, ma to na celu, zwrócenie uwagi na skalę problemu i wkrótce podjęte zostaną kolejne kroki w ramach tego oświadczenia.

W końcu, burmistrz powiedział, że Nowy Jork staje się miastem coraz bardziej czystym, a to przez wprowadzenie kontenerów na śmieci – dzięki temu, zmniejszyła się liczba raportów/skarg na obecność szczurów w mieście – mówiła o tym po zakończonej konferencji Jessica Tisch, komisarz Department of Sanitation.

Burmistrz Eric Adams ogłosił również, że miasto przygotowuje się do tego, aby w 2025 roku, świętować 400 lat od powstania miasta Nowy Jork.

Po zakończonym przemówieniu, mieliśmy okazję porozmawiać z uczestnikami wydarzenia.

Wystąpienie burmistrza skomentował radny Robert Holden, który reprezentuje dzielnice Ridgewood, Glendale, Middle Village, Woodhaven i Woodside w nowojorskiej radzie miasta.

Rozmawialiśmy również z Camille Joseph Varlack – szefowa gabinetu burmistrza Nowego Jorku, chodziła do Middle School imieniem św. Stanisława Kostki w Rochester, NY i świetnie zaznajomiona jest z polską kulturą.

Anne Williams-Isom, Deputy Mayor of New York City for Health and Human Services, mówiła o planach na współpracę z grupami etnicznymi. 

W tym temacie, rozmawialiśmy również z komisarzem ds. Imigracji Miasta Nowy Jork, Manuelem Castro. 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here