Pierwsze na świecie, nowootwarte Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie

Advertisement

W dniu 8 czerwca 2022 roku w Waszyngtonie zostało oficjalnie otwarte Muzeum Ofiar Komunizmu. Zlokalizowana w centrum stolicy USA instytucja upamiętnia 100 milionów ofiar totalitarnego systemu.

Powstanie muzeum było możliwe dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej. Prezes Fundacji Marcin Zarzecki podkreśla, że ekspozycja zawiera liczne wątki związane z historią Polski – od oporu stawianego komunizmowi w 1920 roku, przez antykomunistyczne podziemie po ruch Solidarności.

Prezes Fundacji Pamięci o Ofiarach Komunizmu Andrew Bremberg mówił, że waszyngtońskie Muzeum Ofiar Komunizmu jest pierwszą tego typu placówką na świecie. Podkreślał, że rola Polski w zmaganiach z komunizmem została szczególnie wyeksponowana: “Polska przez dziesięciolecia cierpiała z powodu komunizmu, ale potem pokonała go. To przesłanie, które daje nadzieje milionom ludzi na całym świecie, którzy wciąż żyją w komunizmie” – dodał Andrew Bremberg.

Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu została powołana przez Kongres USA w 1993 roku, miedzy innymi z inicjatywy Zbigniewa Brzezińskiego, konserwatywnego politologa Lee Edwardsa i antykomunistycznego działacza pochodzenia ukraińskiego Lva Dobriansky’ego. Przez lata skupiała się na działalności edukacyjnej, badawczej i humanitarnej. Fundacja gromadzi również materiały multimedialne ze wspomnieniami ofiar. 

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Fundacja Pamięci o Ofiarach Komunizmu

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here