Piotr Fronczewski i Krzysztof Tyniec w Radio RAMPA: “Praca w teatrze to…”

Advertisement - Reklama

Wspaniali goście w Radio RAMPA – aktorzy Krzysztof Tyniec i Piotr Fronczewski, odgrywający główne role w spektaklu teatru Ateneum, “Kolacja dla Głupca.”

Spektakl, który w Polsce zagrany został już ponad 850 razy, z dużym powodzeniem przyjęty został również przez publiczność amerykańską. Polonia z metropolii nowojorskiej, przyjechała w sobotę, 15 października, do Rahway w NJ aby na żywo zobaczyć komedię, której atutem jest nie tylko świetny humor, ale również, obsada aktorska: Krzysztof Tyniec, Piotr Fronczewski, Marzena Trybała, Marek Lewandowski, Emilia Komarnicka, Tomasz Kozłowicz – to największe gwiazdy polskiego teatru.

Sztuka spełniła swoją rolę – rozbawiła do łez, ale pozostawiła również z morałem.

Jaki to morał? O tym rozmawiamy z aktorami – każdy bowiem, na ten temat ma swoje indywidualne zdanie. Ponadto, pytamy – jaką zaletę w bohaterze, którego odgrywają, najbardziej cenią aktorzy, a której wady nie mogą znieść? Po tylu latach w teatrze, czy jest jeszcze coś co może wyprowadzić ich z równowagi, czy wydarzyło się w ciągu tych lat coś, za kulisami, o czym zapomnieć nie mogą? Z czym kojarzy im się Nowy Jork i Stany Zjednoczone?

A na koniec, niespodzianka dla naszych widzów i słuchaczy – przywitanie i pożegnanie w wykonaniu samych aktorów!

Przypominamy:

“Kolację dla głupca” napisał francuski reżyser, scenarzysta i producent Francis Veber. Światowa premiera komedii odbyła się w 1993 roku w Paryżu; sztuka od razu stała się hitem. Dziś wystawiana jest w setkach teatrów na świecie, a w 1998 r. Veber zrobił na jej podstawie film, który został obsypany nagrodami.

W Polsce “Kolacja dla głupca” wystawiana jest na dziesiątkach scen, jednak tylko wersja z Ateneum jest stale w repertuarze od tak długiego czasu. “Wciąż mamy pełną widownię, to oczywiście bardzo miłe i na swój sposób niezwykłe. W moim doświadczeniu komediowym nigdy wcześniej nie słyszałem tak śmiejącej się publiczności” – powiedział Piotr Fronczewski.

W głównych rolach występują: Krzysztof Tyniec jako Francois Pignon i Piotr Fronczewski jako Pierre Brochant.

Brochant, to bogaty wydawca, człowiek sukcesu, któremu wszystko przychodzi łatwo. Zwłaszcza naigrywanie się z tych, których uważa za nieudaczników. We wtorkowe wieczory Pierre ze swoimi kolegami urządza tytułowe “kolacje dla głupca” – konkursy, na które każdy z nich musi przyprowadzić wyjątkowego nieudacznika. Kiedy Pierre poznaje Francois Pignona – mało rozgarniętego księgowego z ministerstwa finansów, wydaje mu się, że wygraną na kolejnej kolacji ma już w kieszeni. Przypadek spowoduje, że sprawy przybiorą niekorzystny dla niego obrót…

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here