Planowana rozmowa Joe Biden – Xi Jinping

Reklama - Advertisement

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu dojdzie do rozmowy telefonicznej prezydentów Joe Bidena i Xi Jinpinga. Biały Dom poinformował, że przywódcy USA i Chin będą rozmawiać między innymi o Tajwanie i wojnie na Ukrainie. 

Koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że rozmowa przywódców Chin i Stanów Zjednoczonych prawdopodobnie dojdzie do skutku, mimo ostrego sprzeciwu Pekinu wobec planu wizyty na Tajwanie Przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. 

To jest rozmowa, która była planowana od dłuższego czasu. Kirby dodał, że Biały Dom spodziewa się, że obaj przywódcy poruszą wiele kwestii bilateralnych i globalnych – od napięcia wokół Tajwanu, poprzez wojnę na Ukrainie, po kwestie ekonomiczne. 

Relacje amerykańsko – chińskie należą do najważniejszych dwustronnych relacji na świecie w jednym z najważniejszych regionów świata – regionie Indopacyfiku. 

John Kirby powiedział, że wizyta Przewodniczącej Izby Reprenentantów na Tajwanie nie została na razie ogłoszona i nie wie czy do niej dojdzie. Podkreślił, że decyzja w tej sprawie należy do Nancy Pelosi.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here