Pół miliona nowych miejsc pracy w USA w lipcu

Above view of business team sitting around table and working
Advertisement - Reklama

Mimo obaw o recesję amerykańscy pracodawcy stworzyli w lipcu ponad pół miliona miejsc pracy. Oznacza to, że zatrudnienie w USA w pełni powróciło do poziomu sprzed pandemii Covid-19. Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych wynosi obecnie 3.5 procent.

Po dwóch kwartałach negatywnego wzrostu gospodarczego w USA prognozowano spowolnienie na rynku pracy. Ekonomiści przewidywali, że w lipcu amerykańscy pracodawcy stworzą umiarkowaną liczbę 250 tysięcy nowych stanowisk. W rzeczywistości było ich ponad dwukrotnie więcej: 528 tysięcy. Tak duża liczba nowych stanowisk sugeruje, że mimo obaw amerykańska gospodarka nie weszła w okres recesji. Najwięcej miejsc pracy powstało w sektorze turystycznym, restauracji, służbie zdrowia i usługach. 

W oświadczeniu na temat najnowszego raportu z rynku pracy Prezydent Joe Biden zwrócił uwagę, że 3,5% stopa bezrobocia w USA jest najniższa od ponad 50 lat. Więcej osób ma obecnie zatrudnienie niż w jakimkolwiek innym okresie w historii Ameryki. To są miliony rodzin, którym praca zapewnia godność i spokój ducha – stwierdził Biden i wyraził przekonanie, że jest to wynik jego polityki gospodarczej.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here