Politycy w NYC, o zmianie prawa regulującego współpracę z ICE

Reklama - Advertisement

Grupa polityków w Nowym Jorku, wzywa do odwołania prawa, które ogranicza kontakt miasta Nowy Jork z federalnymi władzami imigracyjnymi, w przypadku popełnienia przestępstwa przez osoby nieudokumentowane.

Wśród polityków, liderka akcji, kongresmenka Nicole Malliotakis oraz radny Nowego Jorku Robert Holden. Politycy uważają, że prawo powinno być wycofane, tak aby migranci oskarżeni o popełnienie przestępstwa, mogli być przekazani w ręcę imigracyjnych władz federalnych i deportowani.

Obecnie, miasto Nowy Jork nie dzieli się informacjami dotyczącymi osób, które popełniły przestępstwo w Nowym Jorku – migranci, którzy popełnili przestępstwo, przechodzą przez system prawa lokalnego, a jeżeli zostaną skazani, odbywają karę, zanim zostaną deportowani.

Apel polityków o zmianę prawa, nastąpił po ataku grupy przynajmniej 13 osób – w tym migrantów – na policjantów przy Times Square. Prokurator Manhattanu, Alvin Bragg, oświadczył, że nie wszyscy sprawcy ataku – w tym Ci najbardziej odpowiedzialni – zostali aresztowani. Do tej pory, w sprawie zatrzymanych zostało tylko kilka osób – czworo napastników wypuszczonych zostało z aresztu bez kaucji, a NBC New York podało, że opuścili oni Nowy Jork, wjeżdzając autobusem w kierunku  granicy amerykańsko-meksykańskiej. Data ich stawienia się przed sadem, została wyznaczona na 4 marca. Piąta osoba, YOHENRY BRITO, mający 24 lata, przetrzymywany jest w Rikers, a kaucja za jego wypuszczenie wynosi 50 tysięcy dolarów.

Prokurator Manhattanu, Alvin Bragg, zebrał falę krytyki, za to w jaki sposób podszedł do tej sprawy – tłumaczył się, że w incydent zaangażowanych było wiele osób i dokonywana jest ich właściwa identyfikacja. NYPD zarzeka, że trwa poszukiwanie wszystkich napastników.

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul,  dała do zrozumienia, że wypuszczenie przestępców bez kaucji nie powinno mieć miejsca. „Wiem tyle – że atak na oficera policji, oznacza, że powinieneś siedzieć w areszcie,” oświadczyła gubernator. Wezwała też, do deportacji sprawców.

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams, powiedział, że migranci generalnie szukają lepszego życia przybywając do Nowego Jorku, ale podkreślił, że osoby, które łamią prawo, muszą być pociągnięte do odpowiedzialności. Burmistrz dodał, że pomimo praw panujących w Nowym Jorku, władze federalne mają możliwość podjąć procedury deportacyjne na własną rękę.  

Bragg oświadczył, że trwają przygotowania do tego, aby sprawa tych przestępców, przedstawiona została przed ławą przysięgłych.

O sprawie informujemy na bieżąco w Wiadomościach Dnia w RAMPA TV od poniedziałku do piątku wieczorem. 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here