#Polonia4Ukraine – jak możesz pomóc z USA

Reklama - Advertisement

W Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie odbyło się spotkanie najważniejszych polonijnych instytucji, organizacji i mediów działających w nowojorskim okręgu – celem spotkania było skoordynowanie działań Polonii, nakierowanych na niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli do Polski. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele m.in. Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Fundacji Kościuszkowskiej, Instytutu Józefa Piłsudskiego, Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Pulaski Association of Business and Professional Men, PLL LOT oraz firmy wysyłkowej DOMPAK. Spotkanie poprowadził Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. 

Wniosek spotkania był jeden – najbardziej skuteczną, a także, najszybszą formą pomocy – dla uchodźców w Polsce – jest wsparcie finansowe. Dobra materialne są potrzebne, ale potrzeby zmieniają się bardzo dynamicznie. W Polsce działa wiele organizacji oraz wolontariuszy, którzy są w stanie podjąć najbardziej odpowiednią decyzję w tym temacie. Informujemy: na stronie pomagamukrainie.gov.pl znajdziecie listę wiarygodnych i pewnych instytucji/organizacji/osób, którym można przekazać pieniądze lub dobra. Tam też zgłosić można chęć pomocy. Za skoordynowanie tych działań odpowiada Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. 

JAK POMÓC Z USA? Zachęcamy aby zbiórki ogłaszane były w mediach społecznościowych z użyciem hasła#Polonia4Ukraine

Organizacje i instytucje (w większości) polonijne, które uruchomiły zbiórki znajdziecie poniżej. Listę będziemy aktualizować na bieżąco:

  • Fundacja Jana Pawła II – konto w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej – fundusze kierowane do oddziałów lokalnych Caritas w Polsce oraz domu Jana Pawła II w Lublinie, gdzie przyjmowani są uchodźcy – wpłaty na konto 1467414 w PSFCU z dopiskiem “DONATIONS FOR UKRAINE REFUGEES”

  • Fundacja Kościuszkowska – Fundacja Kościuszkowska z siedzibą w Nowym Jorku, uruchomiła zbiórkę funduszy, które bez opłat manipulacyjnych, przekazane zostaną organizacjom, które niosą pomoc w Polsce. Jak powiedział Marek Skulimowski, organizacje, które wybrane zostały na partnerów, są sprawdzone i skutecznie niosą pomoc, np. umiejętnie przekazując potrzebne rzeczy oczekującym po stronie ukraińskiej. Link do zbiórki, na którą wpłacać możecie pieniądze z USA: Kosciuszko Foundation – American Center of Polish culture – Donation Form (thekf.org) Należy wybrać opcję HELP UKRAINE NOW.

Fundacja przyjmie również czeki, wysłane na jej adres w NYC: The Kosciuszko Foundation 15 East 65th Street New York. NY 10065. Ważne aby w dopisku napisać UKRAINA. Jak podaje Marek Skulimowski, pieniądze przekazane zostaną na umożliwienie niesienia pomocy uchodźcom. “W tej chwili jesteśmy w kontakcie z tymi, którzy są na granicy, czyli https://folkowisko.pl/. Jesteśmy też w kontakcie ze Starostą Lubaczowskim, który koordynuje akcję przyjmowania uchodźców wraz z wójtem gminy Lubaczów.”

  • Fundacja Uśmiechu Dziecka – Children’s Smile Foundation zgodnie ze statutem pomaga dzieciom i rodzinom z dziećmi do 18 roku życia. Jeżeli chodzi o akcję “Pomoc dla ukraińskich dzieci” to jest w związku z nią założony specjalny fundusz i konto w PSFCU, gdzie gromadzone są środki finansowe przeznaczone tylko i wyłącznie na pomoc dzieciom i rodzinom z dziećmi z Ukrainy, zarówno tym przebywającym na Ukrainie jak i jako uchodźcy w Polsce. Fundacja nastawia się na pomoc długoterminową. Konto i fundusz pomocowy nie zniknie wraz z końcem wojny tylko będzie istniał tak długo jak będzie potrzebny. Jako pierwsze, wsparcie na pewno otrzymają dzieci ewakuowane z ukraińskich Domów Dziecka, które obecnie przebywają w sanatorium Narcyz w Ustroniu (150 dzieci w wieku od 1 do 17 lat, w tym jest 10 niepełnosprawnych) i to niezależnie od tego czy pozostaną dalej w tym ośrodku, czy też zostaną przeniesione gdzieś indziej. Poza tym Fundacja zamierza wesprzeć 30 dzieci ewakuowanych (m.in. dzięki Konsulatowi RP, Ambasadzie USA i WB na Ukrainie) ze szpitala pediatrycznego we Lwowie. Na pomoc mogą także liczyć najbardziej potrzebujące rodziny z dziećmi, do których uda się dotrzeć Fundacji, lub które – poprzez różne organizacje – zostaną do Fundacji zgłoszone. Więcej informacji: Pomoc dla ukraińskich dzieci WIADOMOŚCI – Children’s Smile Foundation – Fundacja Usmiech Dziecka (childrenssmilefoundation.org) Po angielsku:https://childrenssmilefoundation.org/m,6537,a,10041,help-for-ukrainian-children.html

Donacje można zrobić poprzez wpłaty i przelewy na znajdujące się Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej konto o numerze: 1467381 (ABA/Routing Number: 226082022).

Można również przesłać czek wystawiony na Children’s Smile Foundation z dopiskiem (w memo) – “Pomoc dla ukraińskich dzieci” lub “Help for Ukrainian Children”. Czeki należy wysłać na adres:

Children’s Smile Foundation
6043 Maspeth Avenue
Maspeth, NY 11378

  • Donacja dóbr organizowana m.in. przez biuro radnego miasta Nowy Jork Roberta Holdena, we współpracy z innymi radnymi i organizacjami: zbiórka ubrań, zabawek, puszkowanej żywności, jedzenia dla zwierząt, środków czystości dla uchodźców w Polsce – adresy i daty zbiórek (powiększ ulotkę). Zebrane rzeczy przekazane zostaną do miasta Rzeszów.  
  • Centrala Polskich Szkół Dokształcających w USA – więcej informacji wkrótce 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here