#Polonia4Ukraine – jak możesz pomóc z USA

Date:

W Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie odbyło się spotkanie najważniejszych polonijnych instytucji, organizacji i mediów działających w nowojorskim okręgu – celem spotkania było skoordynowanie działań Polonii, nakierowanych na niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli do Polski. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele m.in. Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Fundacji Kościuszkowskiej, Instytutu Józefa Piłsudskiego, Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Pulaski Association of Business and Professional Men, PLL LOT oraz firmy wysyłkowej DOMPAK. Spotkanie poprowadził Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. 

Wniosek spotkania był jeden – najbardziej skuteczną, a także, najszybszą formą pomocy – dla uchodźców w Polsce – jest wsparcie finansowe. Dobra materialne są potrzebne, ale potrzeby zmieniają się bardzo dynamicznie. W Polsce działa wiele organizacji oraz wolontariuszy, którzy są w stanie podjąć najbardziej odpowiednią decyzję w tym temacie. Informujemy: na stronie pomagamukrainie.gov.pl znajdziecie listę wiarygodnych i pewnych instytucji/organizacji/osób, którym można przekazać pieniądze lub dobra. Tam też zgłosić można chęć pomocy. Za skoordynowanie tych działań odpowiada Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. 

JAK POMÓC Z USA? Zachęcamy aby zbiórki ogłaszane były w mediach społecznościowych z użyciem hasła#Polonia4Ukraine

Organizacje i instytucje (w większości) polonijne, które uruchomiły zbiórki znajdziecie poniżej. Listę będziemy aktualizować na bieżąco:

  • Fundacja Jana Pawła II – konto w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej – fundusze kierowane do oddziałów lokalnych Caritas w Polsce oraz domu Jana Pawła II w Lublinie, gdzie przyjmowani są uchodźcy – wpłaty na konto 1467414 w PSFCU z dopiskiem “DONATIONS FOR UKRAINE REFUGEES”

  • Fundacja Kościuszkowska – Fundacja Kościuszkowska z siedzibą w Nowym Jorku, uruchomiła zbiórkę funduszy, które bez opłat manipulacyjnych, przekazane zostaną organizacjom, które niosą pomoc w Polsce. Jak powiedział Marek Skulimowski, organizacje, które wybrane zostały na partnerów, są sprawdzone i skutecznie niosą pomoc, np. umiejętnie przekazując potrzebne rzeczy oczekującym po stronie ukraińskiej. Link do zbiórki, na którą wpłacać możecie pieniądze z USA: Kosciuszko Foundation – American Center of Polish culture – Donation Form (thekf.org) Należy wybrać opcję HELP UKRAINE NOW.

Fundacja przyjmie również czeki, wysłane na jej adres w NYC: The Kosciuszko Foundation 15 East 65th Street New York. NY 10065. Ważne aby w dopisku napisać UKRAINA. Jak podaje Marek Skulimowski, pieniądze przekazane zostaną na umożliwienie niesienia pomocy uchodźcom. “W tej chwili jesteśmy w kontakcie z tymi, którzy są na granicy, czyli https://folkowisko.pl/. Jesteśmy też w kontakcie ze Starostą Lubaczowskim, który koordynuje akcję przyjmowania uchodźców wraz z wójtem gminy Lubaczów.”

  • Fundacja Uśmiechu Dziecka – Children’s Smile Foundation zgodnie ze statutem pomaga dzieciom i rodzinom z dziećmi do 18 roku życia. Jeżeli chodzi o akcję “Pomoc dla ukraińskich dzieci” to jest w związku z nią założony specjalny fundusz i konto w PSFCU, gdzie gromadzone są środki finansowe przeznaczone tylko i wyłącznie na pomoc dzieciom i rodzinom z dziećmi z Ukrainy, zarówno tym przebywającym na Ukrainie jak i jako uchodźcy w Polsce. Fundacja nastawia się na pomoc długoterminową. Konto i fundusz pomocowy nie zniknie wraz z końcem wojny tylko będzie istniał tak długo jak będzie potrzebny. Jako pierwsze, wsparcie na pewno otrzymają dzieci ewakuowane z ukraińskich Domów Dziecka, które obecnie przebywają w sanatorium Narcyz w Ustroniu (150 dzieci w wieku od 1 do 17 lat, w tym jest 10 niepełnosprawnych) i to niezależnie od tego czy pozostaną dalej w tym ośrodku, czy też zostaną przeniesione gdzieś indziej. Poza tym Fundacja zamierza wesprzeć 30 dzieci ewakuowanych (m.in. dzięki Konsulatowi RP, Ambasadzie USA i WB na Ukrainie) ze szpitala pediatrycznego we Lwowie. Na pomoc mogą także liczyć najbardziej potrzebujące rodziny z dziećmi, do których uda się dotrzeć Fundacji, lub które – poprzez różne organizacje – zostaną do Fundacji zgłoszone. Więcej informacji: Pomoc dla ukraińskich dzieci WIADOMOŚCI – Children’s Smile Foundation – Fundacja Usmiech Dziecka (childrenssmilefoundation.org) Po angielsku:https://childrenssmilefoundation.org/m,6537,a,10041,help-for-ukrainian-children.html

Donacje można zrobić poprzez wpłaty i przelewy na znajdujące się Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej konto o numerze: 1467381 (ABA/Routing Number: 226082022).

Można również przesłać czek wystawiony na Children’s Smile Foundation z dopiskiem (w memo) – “Pomoc dla ukraińskich dzieci” lub “Help for Ukrainian Children”. Czeki należy wysłać na adres:

Children’s Smile Foundation
6043 Maspeth Avenue
Maspeth, NY 11378

  • Donacja dóbr organizowana m.in. przez biuro radnego miasta Nowy Jork Roberta Holdena, we współpracy z innymi radnymi i organizacjami: zbiórka ubrań, zabawek, puszkowanej żywności, jedzenia dla zwierząt, środków czystości dla uchodźców w Polsce – adresy i daty zbiórek (powiększ ulotkę). Zebrane rzeczy przekazane zostaną do miasta Rzeszów.  
  • Centrala Polskich Szkół Dokształcających w USA – więcej informacji wkrótce 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Monika Adamski
Monika Adamskihttp://www.MonikaAdamski.com
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Nowy Jork: w lokalnych wyborach zagłosują tylko obywatele

Nowojorskie prawo, na podstawie którego, posiadacze zielonych kart i...

Prezydent Joe Biden podpisał reformę prawa do posiadania broni

Prezydent Joe Biden podpisał reformę prawa do posiadania broni...

Reakcje na wyrok Sądu Najwyższego w sprawie aborcji

Prezydent USA Joe Biden skrytykował decyzję Sądu Najwyższego unieważniającą...

Biały Dom o nadchodzącej wizycie Prezydenta USA w Europie

Biały Dom zapowiedział, że podczas zbliżającej się wizyty w...