Polonijny Bieg Niepodległości z Flagą w Central Park

Advertisement

W drugą niedzielę listopada o godzinie 11:11 już po raz piąty wystartował spod pomnika Króla Władysława Jagiełły w Central Park bieg dla uczczenia 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Konsul RP w Nowym Jorku Mateusz Dębowicz podkreślił, że Bieg z polską flagą w takim miejscu jak Central Park to bardzo ciekawa forma propagowania naszej polskości w Nowym Jorku, która poza oczywistym wymiarem patriotycznym ma również czysto sportowy i rekreacyjny charakter.

Paweł Myśliwiec – organizator tego biegu – opowiedział o jego historii i skąd zrodził się pomysł na taką formę świętowania dnia odzyskania niepodległości przez Polskę. Podkreślił, że ta inicjatywa wciąż się rozwija i co roku pojawiają się nowe elementy uświetniające ten bieg. W tym roku był akcent był położony na to, aby każdy uczestnik biegu lub marszu miał w ręku polską flagę. 

Uczestnicy biegu zgodnie podkreślali, że w tej edycji biegu, w kontekście toczącej się na Ukrainie wojny wielu nowojorczyków dziękowało im za postawę Polski wobec Ukrainy. Posłuchajmy relacji Marty Gmura – przedstawicielki Konsulatu RP w Nowym Jorku, Marcina Soszki – najszybszego Polaka na nowojorskim maratonie, który pomimo kontuzji pojawił się pod pomnikiem Króla Władysława Jagiełły, Mariusza Wasilewskiego, który był pełny podziwu dla Polonii amerykańskiej i Urszuli Musik przedstawicielki Polska Running Team. 

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here