Polski Dzień z Cosmosem! Celebrujmy nasze dziedzictwo narodowe na sportowo!

Reklama - Advertisement

Już w najbliższą sobotę na stadionie Hofstra University na Long Island odbędzie się Polski Dzień z Cosmosem Nowy Jork. W imprezie, której gwoździem programu będzie mecz drużyny Daniela Szeteli z Miami FC, udział wezmą m.in. komisarz MLL Nick Sakiewicz, znany telewizyjny ekspert Janusz Michallik, bokser Adam Kownacki, piosenkarka i aktorka Viola Tadla i Miss Polonia Long Island Magda Krasuska. Wydarzeniu współorganizowanym przez fundację Polonia for Kids patronuje Polski Konsulat Generalny w Nowym Jorku.

 

14446103_849519991849731_7978455839277503179_n

Do udziału w Pierwszym Polskim Dniu z Cosmosem zaproszone zostały przede wszystkim dzieci z Polskich Szkół. To dla nich klub przygotował specjalne wejściówki w cenie $10 oraz okazję do przedmeczowego treningu pod okiem szkoleniowców klubu z Long Island. “Cztery lata temu uczestniczyliśmy w Polskim Dniu na Red Bull Arena.” – mówi Prezes Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. Św. Jana Pawła II w Bridgeport Edyta Kułak – “Było świetnie, dlatego teraz nie zastanawialiśmy się ani chwili i znowu nas tam nie zabraknie. Wynajęliśmy z tej okazji specjalny autobus, weźmiemy udział w treningu, kilkoro dzieci pokaże się na boisku w strojach ludowych podczas śpiewania polskiego hymnu. Będzie to niezapomniany wieczór!”

Oprócz specjalnych biletów dla dzieci i Polaków (do nabycia na stronie www.nycosmos.com/ticketskod promocyjny: POLSKA) w programie organizatorzy przewidują mini-recital Violi Tadli – piosenkarki i aktorki, która ma na swoim koncie m.in. rolę w Orange is the New Black. Tego dnia z głośników popłynie kilka popularnych polskich utworów, a na boisku uhonorowane zostaną osoby z piłkarskiego świata o polskich korzeniach: urodzony w Chorzowie Janusz Michallik, który jest 44-krotnym reprezentantem USA i komentatorem kilku sportowych stacji, oraz Nick Sakiewicz, który był jednym z założycieli ligi MLS i obecnie pełni funkcję komisarza Major League Lacrosse. Małe pamiątki obaj panowie otrzymają z rąk Katarzyny Padło, konsul z nowojorskiej placówki, która przyznała niedawno oficjalny patronat wydarzeniu.

Swoje uczestnictwo zapowiedzieli także bokser wagi ciężkiej Adam Kownacki oraz Miss Polonia Long Island Magda Krasuska, którzy przed meczem będą pozować do zdjęć z fanami. Po spotkaniu będzie okazja do spotkania z Danielem Szetelą, trzykrotnym reprezentantem USA w piłce nożnej, dwukrotnego mistrza NASL i olimpijczyka z Pekinu. Szetela, mimo iż gra w Cosmosie na pozycji defensywnego pomocnika, latem strzelił zwycięską bramkę w meczu IV rundy Pucharu USA z NYC FC. Kilka dni wcześniej zdobył jedynego gola w ligowej potyczce z Rayo OKC, za co otrzymał nominację do Jedenastki Kolejki.

Danny Szetela ma na swoim koncie występy w młodzieżowych kadrach USA. Grał na MŚ do lat 17 w Finlandii, rok później na Mundialu U18 w Holandii a w 2007 na MŚ U20 w Kanadzie, gdzie m.in. wbił dwa gole Polsce w meczu grupowym. W 2008 znalazł się w kadrze prowadzonej przez Piotra Nowaka reprezentacji olimpijskiej na igrzyska w Pekinie. Trzykrotnie zagrał w dorosłej kadrze USA, a w debiucie asystował przy zwycięskiej bramce Michaela Bradley’a w starciu ze Szwajcarią.

W karierze klubowej urodzony w Passaic w New Jersey Szetela reprezentował barwy Columbus Crew i DC United w MLS, hiszpańskiego Racingu Santander i włoskiej Brescii. Od 2013 występuje w Cosmosie, z którym sięgnął po dwa tytuły Mistrza NASL i dla którego zaliczył 85 ligowych gier i strzelił 5 goli. “Zapraszam bardzo serdecznie na nasz mecz.” – mówi syn Juliana i Krystyny – “Niedawno zapewniliśmy sobie tytuł Mistrza Jesieni, ale w meczu z trenowanymi przez Alessandro Nestę Miami FC z pewnością nie będziemy stosowali taryfy ulgowej. Po spotkaniu każdy będzie miał okazję otrzymać mój autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.”

Mecz Cosmos – Miami FC rozpocznie się o 19 na James M. Shuart Stadium na Hofstra University (900 Fulton Ave, Hampstead, LI). Bramy stadionu zostaną otwarte o 17:30. Dla fanów przygotowane są rozmaite atrakcje z uwagi na to, że jest to ostatni mecz domowy w zasadniczym sezonie. Więcej info: www.nycosmos.com/Polska oraz na Facebook: https://www.facebook.com/events/1826220727614659/

Część dochodu z biletów wspomoże cele statutowe fundacji Polonia for Kids. “Bilety rozprowadzane były głównie w kilku polskich szkołach, które w zamian otrzymają kilka dolarów z każdej sprzedanej wejściówki.” – mówi prezes fundacji, która w 2012 organizowała Polski Dzień na Red Bull Arena a rok temu Polski Dzień z New Jersey Devils Wioleta Wyszyńska – “W związku z tym, że Październik jest miesiącem Walki z Rakiem Piersi współpracujemy też z fundacją The Cancer Couch, która zajmuje się tą problematyką.”

Informacje na temat The Cancer Couch Foundation można znaleźć na stronie: https://thecancercouch.com/ Więcej info o P4K na stronie: www.poloniaforkids.org

Autor: Tomek Moczerniuk http://www.papatomski.com/

 

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here