Polskie kobiety w liczbach – finanse, jazda samochodem, wykształcenie

Advertisement - Reklama

Zadłużenie kobiet w Polsce wynosi 25 miliardów złotych, to o ponad dwa razy mniej niż mężczyzn – wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor.
“Panie to zdecydowanie bardziej solidni płatnicy” – powiedziała Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor. Jednak z kłopotami finansowymi zmaga się niemal połowa Polek.

“Mniej zarabiają, mają niższe emerytury, wynikające nie tylko z niższych płac, ale też między innymi z bezpłatnych urlopów wychowawczych i niższego wieku emerytalnego. Poza tym, to zwykle one po rozpadzie związku wychowują dzieci, często radząc sobie bez zasądzonych alimentów. To wszystko nie pozostaje bez wpływu na status materialny, spore znaczenie ma skłonność do ryzyka, a ta akurat niższa jest u płci pięknej. Decydujące na korzyść kobiet jest też otwarcie na szybsze podejmowanie działań w razie problemów”.

Mężczyźni na pytanie o to, co robią w przypadku problemów finansowych, dwa razy częściej od kobiet odpowiadają, że nic i czekają, aż problem sam się rozwiąże. Panie biorą zaś na siebie wiązanie końca z końcem w gospodarstwach domowych, planują budżety i ustalają priorytety w wydatkach – wynika z badania Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor.

Kobiety jeżdżą bezpieczniej, powodują mniej wypadków i kolizji. Takie są wyniki najnowszego raportu Instytutu Transportu Samochodowego.
Z opracowania wynika, że w 2022 roku kobiety kierujące samochodami osobowymi spowodowały nieco ponad 23 procent wypadków drogowych, zaś mężczyźni ponad 72 procent.
Współautorka badań Maria Dąbrowska – Lorenc z ITS powiedziała, że kobiety jeżdżą rozważniej i spokojniej od mężczyzn:

“Kobiety są posiadaczkami ponad 40% praw jazdy kategorii B,  a mimo to w zeszłym roku spowodowały niespełna 24% wypadków i 22% kolizji. Panie o wiele rzadziej są też sprawcami wypadków z ofiarami śmiertelnymi. Mężczyźni są odpowiedzialni za śmierć na drodze osiem razy częściej niż kobiety”.

W badaniu prowadzonym przez Instytut kobiety zdecydowanie częściej znajdowały się w grupie osób deklarujących brak tendencji do przekraczania prędkości.
Ewa Odachowska-Rogalska, autorka badań, psycholog transportu z ITS powiedziała, że podobne zależności zaobserwowano także w przypadku innych zachowań na drodze:

“Podobne zależności zaobserwowano też dla takich zachowań, jak zajeżdżanie drogi, podejmowanie gwałtownych manewrów w ruchu drogowym , czy też jazdę na zderzaku, a także w kontekście radzenia sobie z trudnymi, konotowanymi negatywnie emocjami w stosunku do innych kierujących”.

Z badań wynika także, że kobiety rzadziej decydują się na ryzykowne zachowanie za kierownicą. Rzadziej także poszukują zachowań wywołujących silne doznania.

Statystyczna Polka jest lepiej wykształcona niż statystyczny Polak i jest jedną z lepiej wykształconych kobiet w Europie, powyżej średniej europejskiej jest też liczba kobiet na stanowiskach menedżerskich. Takie dane przedstawiła na konferencji “Polka XXI wieku”, zorganizowanej z okazji Dnia Kobiet, minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Dodała, że Polska jest poniżej średniej europejskiej jeśli chodzi o różnice w zarobkach pomiędzy kobietami a mężczyznami. Minister wyraziła zadowolenie z faktu, że Polki są coraz bardziej aktywne zawodowo.

“Systematycznie obserwujemy też wzrost tej aktywności, bo od roku 2008 ten współczynnik aktywności zawodowej kobiet w Polsce wzrósł o około 10 punktów procentowych. W 2022 roku osiągnął poziom około 72%. Jednak ta aktywność zawodowa Półek wciąż jeszcze pozostaje poniżej średniej unijnej, ale dystans ten cały czas się zmniejsza”.

Szefowa resortu przypomniała, że kobiety, które chcą pracować nie mają problemów na rynku pracy ze względu na jedną z najniższych stóp bezrobocia w Europie.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here