Prezydent Joe Biden podpisał protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji do NATO

Reklama - Advertisement

Stany Zjednoczone formalnie zaakceptowały przyjęcie do NATO Finlandii i Szwecji. Prezydent Joe Biden złożył podpis pod protokołami akcesyjnymi obu krajów do Paktu Północnoatlantyckiego. W ceremonii w Białym Domu wzięli udział ambasadorowie Finlandii i Szwecji.

Przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO Joe Biden określił mianem przełomowej chwili. Prezydent USA zwrócił uwagę, że jest to konsekwencja zburzenia przez putinowską Rosję pokoju i bezpieczeństwa w Europie.

“Kiedy autokraci podważają podstawy porządku opartego na zasadach siła Sojuszu Transatlantyckiego i zaangażowanie Ameryki w NATO są ważniejsze niż kiedykolwiek”. Biden dodał, że przyjęcie Finlandii i Szwecji pokazuje, że drzwi do NATO są otwarte dla krajów podzielających demokratyczne wartości i spełniające wysokie standardy. “Putin myślał, że może nas rozbić. Wierzył, że może osłabić naszą determinację, zamiast tego, dostaje coś przeciwnego. Chciał finlandyzacji NATO, a dostaje Finlandię i Szwecję w NATO” – mówił Prezydent USA i podkreślił, że artykół 5. jest świętym zobowiązaniem sojuszu. 

Joe Biden dodał, że po przyjęciu Finlandii i Szwecji NATO będzie silniejsze niż kiedykolwiek.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: NATO

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here