Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol w Białym Domu

Reklama - Advertisement

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol złożył dziś oficjalną państwową wizytę w Białym Domu. Główne tematy rozmów to zagrożenie ze strony Korei Północnej, wojna na Ukrainie i współpraca koreańsko-amerykańska. To druga tak wysokiej rangi wizyta zagranicznego przywódcy w Białym Domu za prezydentury Joe Bidena.

Prezydent Yoon rozpoczął swoją wizytę w Waszyngtonie od wizyty w siedzibie NASA wraz z wiceprezydent Kamalą Harris. Wieczorem prezydent Korei Południowej i jego żona wraz z amerykańską parą prezydencką złożyli wieńce przy pomniku wojny koreańskiej.

Dzisiaj na południowym trawniku Białego Domu odbyła się ceremonia oficjalnego powitania koreańskich gości z udziałem kompanii reprezentacyjnych, po której oba prezydencji odbędą rozmowę w sali owalnej.

Na pytanie Polskiego Radia czy prezydent Biden zaapeluje do prezydenta Yoona o przekazanie uzbrojenia i amunicji dla Ukrainy rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Piere odpowiedziała, że Stany Zjednoczone doceniają wspieranie przez Koreę Południową sankcji wobec Rosji, pomoc humanitarną, a także uzupełnianie zasobów amunicji, które Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie. “Będziemy wdzięczni za każde dodatkowe wsparcie Ukrainy, ale nie chcę uprzedzać tego co ogłoszą prezydencji”.

Oprócz rozmów przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej Biały Dom przygotował osobny program dla Pierwszych Dam.

Wieczorem odbędzie się uroczysta kolacja państwowa na cześć Korei Południowej.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Yoon Suk-yeol/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here