Prezydent RP Andrzej Duda wystąpił przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ

Reklama - Advertisement

19 września 2023 roku rozpoczęła się 78. Sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, na której Prezydent RP Andrzej Duda wystąpił, jako piąty.

“Brutalna rosyjska agresja spowodowała wielkie globalne problemy. Wystawiła na wielką próbę międzynarodowy porządek prawny. Koszty tych barbarzyńskich działań – humanitarne, materialne, ale także środowiskowe – są olbrzymie i wciąż rosną. Światowy pokój od dawna nie był tak zagrożony” – powiedział Prezydent Andrzej Duda rozpoczynając swoje wystąpienie podczas Debaty Generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

W Nowym Jorku zebrali się przywódcy z całego świata, by dyskutować o najważniejszych wyzwaniach stojących przed światem. Jednym z głównych tematów debaty jest wojna na Ukrainie.

Andrzej Duda podkreślił, że wojna na Ukrainie „musi się skończyć, a nie może jedynie zostać zamrożona”. Polski prezydent krytycznie wypowiedział się też o głosach, że przekazywanie wsparcia Ukrainie powoduje przedłużanie konfliktu i wezwał do bezwzględnego poszanowania międzynarodowo uznanych granic państwowych.

Andrzej Duda powiedział, że „zapomniane i nieukarane zbrodnie wojenne dają przyzwolenie dla ich następców i naśladowców” dlatego – jak dodał – Polska popiera działanie Niezależnej Międzynarodowej Komisji, której celem jest zbadania naruszeń praw człowieka przez Rosję.

Europa zbyt często zapomina, że swoje bezpieczeństwo i dobrobyt zawdzięcza obecności i zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych. „My w Polsce o tym doskonale pamiętamy! Dlatego najważniejszym priorytetem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2025 roku będzie pogłębienie relacji transatlantyckich, współpracy między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi” – zapowiedział Prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda apelował również w ONZ o skuteczną walkę z rosyjską propagandą. Prezydent Andrzej Duda mówił w ONZ o prowadzonej przez Rosję wojnie informacyjnej w sprawie Ukrainy. Mówił, że Rosja rozpowszechnia kłamstwa, by przykryć dokonywanie na Ukrainie zbrodnie oraz, że Kreml stara się uderzać także w Polskę.
Prezydent podkreślał, że świat musi się temu przeciwstawić: “Musimy walczyć z manipulacją i dezinformacją. Musimy walczyć z zakłamywaniem historii. Odwracaniem roli kata i ofiary! Zło trzeba nazywać złem, a zbrodnię zbrodnią!”.

Przed Zgromadzeniem Ogólnym głos zabrał dziś również m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden. Amerykański przywódca powiedział, że „świat musi przeciwstawiać się agresji Rosji dziś, aby zapobiegać konfliktom jutro”.
Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu podziękował USA za rolę jaką odgrywają w pomocy Ukrainie i zapewnianiu bezpieczeństwa w Europie.

Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla mediów po wystąpieniu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ można wysłuchać pod poniższym linkiem:

https://x.com/prezydentpl/status/1704167949647372464?s=20

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcia: Kancelaria Prezydenta/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here