Przyszłość płatności w MTA to OMNY. MetroCard odchodzi w zapomnienie

MTA_Marc A. Hermann / MTA
Reklama - Advertisement

Szef MTA Janno Lieber, podczas spotkania z mediami lokalnymi, przedstawił plan powrotu metra nowojorskiego do pełnego funkcjonowania oraz powiedział o staraniach dokonywanych w celu polepszenia bezpieczeństwa w metrze. Obecnie, średnio 5 milionów osób dziennie korzysta z metra – to stan porównywalny do tego sprzed pandemii. 

Ważnym elementem spotkania było przedstawienie OMNY – czyli bezdotykowego systemu płacenia za przejazd metrem. OMNY będzie jedyną akceptowaną formą płatności za metro w NYC od 2024 roku. System OMNY akceptuje bezdotykową płatność za pośrednictwem karty kredytowej, tzw. elektronicznego portfela w telefonie czy zegarku lub karty OMNY. System ten pracuje we wszystkich metrach i autobusach zarządzanych przez MTA. Kartę OMNY można zakupić w wybranych punktach sprzedaży, a także, tam można ją załadować gotówką. Listę miejsc możecie sprawdzić tutaj: https://omny.info/retail-locations 

System płatności OMNY jest realizowany poprzez terminale w stacjach metra – wystarczy “dotknąć” terminal kartą kredytową, aplikacją elektronicznego portfela w telefonie lub właśnie kartą OMNY i automatycznie pobrana zostanie płatność za przejazd. Wystarczy, że terminal dotkniesz nawet portfelem, w którym znajduje się Twoja karta płatnicza. Jak powiedział szef MTA, z systemu tego korzysta już 30% osób podróżujących metrem i autobusami MTA.

Od lutego testowany jest również program oszczędnościowy dla użytkowników OMNY – po 12-tym przejeździe w danym tygodniu, wszystkie następne przejazdy w tym tygodniu są za darmo (od poniedziałku do niedzieli). MTA podało, że program jest dużym sukcesem – już ponad 168 tysięcy podróżujących uzyskało darmowe przejazdy, co pozwoliło im na zaoszczędzenie w sumie 1 miliona dolarów w pierwszym miesiącu programu.

Źródło: MTA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejnym ważnym tematem dyskusji było bezpieczeństwo w metrze. Lieber powiedział, że na platformach pojawiać będzie się coraz więcej oficerów policji, zapewnił też, że jeżeli ktoś popełni przestępstwo w metrze, zostanie zarejestrowany na kamerze, ponieważ na każdej stacji i w każdym pociągu są kamery. Radio RAMPA zapytało o to jakie metody “fizyczne” zastosuje MTA aby poprawić bezpieczeństwo – chodzi m.in. o program montowania barierek przy platformach metra, co miałoby stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem na tory. 

Szef MTA zapowiedział również modernizację systemu linii autobusowych i sygnałów świetlnych w metrze – to ostatnie udogodnienie, ma polepszyć również pracę metra G, które od lat stanowi wiele wyzwań dla mieszkańców Greenpointu – Radio RAMPA zapytało o sprawę polepszenia pracy metra G. 

 

 

MTA_Marc A. Hermann / MTA

 

 

 

 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here