Putin ogłosił niepodległość separatystycznych regionów Ukrainy

Date:

Władimir Putin podjął decyzję o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy: ługańskiego i donieckiego. 

W prawie godzinnym wystąpieniu Władimir Putin mówił o historii sowieckiej Ukrainy, o rozpadzie Związku Radzieckiego i krytykował obecne władze w Kijowie, a także państwa NATO. Mówiąc o incydentach zbrojnych w Donbasie oświadczył, że podjął decyzję o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy: ługańskiego i donieckiego: “Uważam za konieczne podjęcie dawno już dojrzałej decyzji. Natychmiast uznać niepodległość i suwerenność Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Proszę Zgromadzenie Federalne o poparcie tej decyzji i ratyfikować umowy o przyjaźni i wzajemnej pomocy z obiema republikami.”

Po wystąpieniu Władimir Putin podpisał z liderami separatystów porozumienia o przyjaźni i wzajemnej pomocy. 

Na jutro zwołano posiedzenie Dumy i Rady Federacji. Obie izby mają pełnomocnictwa do ratyfikacji decyzji prezydenta w sprawie uznania niepodległości Donbasu, a także mogą wysłać armię za granicę Rosji i zawierać umowy, w tym o udzieleniu pomocy wojskowej separatystom. 

Putin wydał też rozkaz siłom zbrojnym Rosji rozpoczęcia operacji “zagwarantowania pokoju” w Donbasie. 

Reakcja międzynarodowa była natychmiastowa.

Uznanie separatystycznych tzw. republik na wschodzie Ukrainy to rażące naruszenie prawa międzynarodowego – piszą przywódcy krajów bałtyckich. Łotwa poinformowała, że wyśle na Ukrainę broń przeciwczołgową. Decyzję  Putina potępiły władze państw europejskich oraz USA.

Stany Zjednoczone nazwały decyzję Władimira Putina o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy rażącym naruszeniem międzynarodowych zobowiązań Rosji. Biały Dom zapowiada pierwsze sankcje obejmujących zakaz inwestycji, handlu i finansowania w Doniecku i Ługańsku. Stany Zjednoczone zapowiadają również dalsze sankcje wobec Rosji – Biały Dom sugeruje jednak, że ich zakres będzie uzależniony od kolejnych ruchów Kremla. Jeszcze dzisiejszej nocy w sprawie Ukrainy zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ. 

Działania Rosji to naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy – tak prezydent Wołodymyr Zełenski skomentował decyzję Władimira Putina. Ukraiński prezydent zwrócił się z przemówieniem do swoich rodaków.
Wołodymyr Zełenski podkreślił, że w związku z działaniami Kremla w Kijowie przeprowadzono posiedzenie rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony: “Ukraina jednoznacznie kwalifikuje ostatnie działania Rosji, jako naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa. Cała odpowiedzialność za następstwa tych decyzji spoczywa na politycznym kierownictwie Rosji.” Ukraiński prezydent dodał, że uznanie niepodległości okupowanych części obwodów donieckiego i ługańskiego może oznaczać jednostronne wyjście Rosji z mińskich uzgodnień pokojowych, torpeduje proces pokojowy, oraz obecne formaty rozmów. Ukraiński prezydent dodał, że swoimi decyzjami Rosja legalizuje też obecność swoich wojsk, które de facto obecne są na wschodzie Ukrainy od 2014 roku. Wołodymyr Zełenski poinformował, że o sytuacji rozmawiał z przywódcami USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i przewodniczącym Rady Europejskiej.

(IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Monika Adamski
Monika Adamskihttp://www.MonikaAdamski.com
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

USA za strefą zdemilitaryzowaną w Zaporożu

Stany Zjednoczone poparły apel o utworzenie strefy zdemilitaryzowanej wokół...

Prokurator Garland o przeszukaniu w posiadłości Donalda Trumpa

Prokurator generalny USA Merrick Garland broni decyzji o przeszukaniu...

Noc spadających gwiazd

Noc z 12 na 13 sierpnia to Noc Perseidów....

Biały Dom ostrzega Iran

Biały Dom ostrzegł, że Iran poniesie surowe konsekwencje jeśli...