Rekord: 6 tys. zł dla rodziny. Na Mazowszu wypłacono już 80 mln zł z programu 500 plus

Reklama - Advertisement

Wojewoda mazowiecki podsumował pierwszy miesiąc wdrażania programu Rodzina 500 plus. Dotychczas w regionie złożono ponad 330 tys. wniosków o świadczenia. Wypłacono też 153 tys. świadczeń na łączną kwotę 78,8 mln zł.

W ramach rządowego programu na Mazowszu wsparciem objęto 129 tys. rodzin w ramach świadczeń powszechnych i 3401 dzieci w pieczy zastępczej.

Świadczenie wychowawcze

Do 10 maja 2016 r. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie przekazał ponad 263 mln zł dotacji na realizację programu. Wszystkie 314 gmin w województwie mazowieckim wydało decyzje i do końca maja powinny wypłacić świadczenia wychowawcze. Na Mazowszu gmina Jastrzębia jako pierwsza zrealizowała wszystkie wypłaty. Najwyższa kwota przekazywana jednej rodzinie to 6 tys. zł.

W wojewódzkie mazowieckim uprawnionych do świadczenia wychowawczego jest 460 tys. dzieci. Najwięcej wniosków względem szacowanej liczby uprawnionych złożono w regionie warszawskim (87 proc.), siedleckim i płockim (po 61 proc.). Ponad 226 tys. wniosków (69,5 proc.) złożono w formie papierowej.  

Piecza zastępcza

Do 16 maja złożono ponad 4 tys. wniosków (81,7 proc. uprawnionych do świadczenia) na dofinansowanie dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej i placówkach opiekuńczo – wychowawczych typu rodzinnego.

Mazowieckie powiaty, które zgłosiły zapotrzebowanie do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego otrzymały całą kwotę potrzebną na wypłatę świadczeń. Łącznie z budżetu państwa przekazano ponad 3,8 mln zł. 24 mazowieckie powiaty wypłaciły dodatki wychowawcze za kwiecień, w tym 4 powiaty także za maj.

8 powiatów nie wydało decyzji ws. dodatków wychowawczych, ale zadeklarowało, że zrealizują to zadanie do końca maja.    

Od 1 kwietnia po województwie mazowieckim jeździ specjalnie oznakowany bus, a od 13 kwietnia dwa busy. Można w nim złożyć wniosek oraz uzyskać informacje na temat programu, w tym sposobu wypełnienia dokumentów. Do 17 maja bus stacjonował w 116 gminach (w tym dzielnicach Warszawy).

Źródło: http://kurier.pap.pl

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here