Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby oświadczył, że prezydent Joe Biden “w pełni popiera” plany Polski i Wielkiej Brytanii przekazania czołgów Ukrainie. Na pytanie Polskiego Radia czy USA przyłączą się do międzynarodowej koalicji, która dostarczy czołgi Ukrainie, odpowiedział, że nie wszystkie elementy uzbrojenia muszą pochodzić ze Stanów Zjednoczonych.

Jednocześnie John Kirby, dopytywany przez korespondenta Polskiego Radia, nie wykluczył, że USA przekażą Ukrainie czołgi w przyszłości: “Byliśmy dotychczas bardzo skuteczni w zapewnianiu pomocy Ukrainie w zakresie bezpieczeństwa, która następnie ewoluuje wraz ze sposobem, w jaki ewoluuje wojna. Dwa tygodnie rozmawialiśmy o Patriotach i obronie powietrznej, dziś rozmawiamy o pojazdach opancerzonych i czołgach. Nie będę uprzedzał decyzji prezydenta.
Wołodymyr Zełenski wyraził zainteresowanie czołgami i teraz niektóre kraje wyrażają chęć ich dostarczenia. To wszystko dobre. Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać pomoc w zakresie bezpieczeństwa w taki sam sposób, jak przez ostatnie dziesięć i pół miesiąca, współpracując z Ukraińcami i upewniając się, że zaspokajamy ich potrzeby najlepiej, jak potrafimy”.

Na pytanie Polskiego Radia, czy USA przyłączą się do międzynarodowej koalicji, która dostarczy czołgi Ukrainie, John Kirby powiedział, iż niektóre elementy uzbrojenia “mogą pochodzić z innych krajów, co może być lepsze dla Ukraińców, bo mogą je dostać szybciej albo szybciej się przeszkolić”.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here