Serce Polonii biło jednym rytmem dla Ukrainy – Wielki koncert w Centrum Polsko – Słowiańskim

Reklama - Advertisement

W sobotę, 7 maja, w sali widowiskowej Centrum Polsko – Słowiańskiego na Greenpoincie odbył się koncert, z którego dochód w wysokości około 7 tysięcy dolarów został przekazany na rzecz Ukrainy.

Impreza wpisująca się w cykl „50 imprez na 50 – lecie CPS” była jednym z wydarzeń związanych z obchodami powstania Centrum Polsko – Słowiańskiego, jednej z największych polonijnych organizacji, która już od półwiecza działa na Wschodnim Wybrzeżu. Podczas tej niezwykłej inicjatywy spotkali się przedstawiciele różnych organizacji oraz mieszkańcy dzielnicy, aby wspólnie promować polskość i patriotyczne wartości. Dokładnie 73 dni temu Rosja napadła na Ukrainę w wyniku czego ucierpiały miliony niewinnych ludzi, w tym także dzieci – powitała na wstępie zebranych gości organizatorka i pomysłodawca koncertu, Bożena Konkiel – sekretarz CPS.
Cały świat patrzy na to z niedowierzaniem i jak nigdy dotąd świat zjednoczył się, aby pomóc ofiarom tej barbarzyńskiej napaści. Społeczność Greenpointu nie pozostała obojętna i odpowiedziała na apel Centrum, aby zrobić coś, co wspomoże uchodźców i ludzi żyjących na Ukrainie – dodała.

Wśród licznie przybyłych na imprezę gości byli między innymi: Adrian Kubicki – Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Marian Żak – Prezes CPS, Zbigniew Solarz – Skarbnik CPS, Agnieszka Granatowska – Dyrektor Wykonawczy CPS, Tatiana Serafin profesor w Marymont College, dziennikarka i pisarka, aktywistka pochodzenia polsko-ukraińskiego, Marek Skulimowski – Dyrektor Wykonawczy i Prezes Fundacji Kościuszkowskiej, oraz Alex Storożyński – Chairman of the Board Fundacji Kościuszkowskiej, a także Wielki Marszałek tegorocznej Parady Pułaskiego Marcin Luc wraz z małżonką Magdaleną.

Jest mi niezmiernie miło, że mogę być dzisiejszego wieczoru z Państwem – zwrócił się do publiczności Adrian Kubicki, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku. Mimo tego, że mam bardzo napięty grafik dzisiejszego dnia, to przyszedłem na to wydarzenie. Powodem tego jest to, że zorganizowała ten koncert instytucja, która niedawno w Konsulacie rozpoczęła obchody jubileuszu 50-lecia. Centrum Polsko Słowiańskie jest swoistego rodzaju parasolem dla innych instytucji polonijnych. Spotykają się tu Polacy o różnych poglądach, z różnych organizacji i działają we wspólnym celu. Dziś to miejsce odzyskuje swą dawną wagę. To wydarzenie ma nam dać radość ze względu na sztukę i muzykę, ale głównym celem tego spotkania jest wsparcie Ukrainy i Ukraińców oraz wyrażenie solidarności z nimi – dodał.

Następnie zabrała głos ubrana w ukraiński strój Tatiana Serafin. Zaznaczyła, że powodem przyjścia na ten koncert była chęć włączenia się do tej akcji, pokazania wszystkim, że pomimo wielu różnic wszyscy mogą się zjednoczyć, aby pomóc, oraz dlatego, aby wszyscy zrozumieli, że Putin wyrządza krzywdę niewinnym ludziom.

W sobotnim 3 – godzinnym koncercie, który prowadziły Zuzia Smolaga, Gabriella Ort i Claudia Nytko, wzięło udział ponad 200 artystów w każdym wieku, zarówno polonijnych jak i amerykańskich. Występy artystyczne rozpoczął były Prezes Fundacji Kościuszkowskiej, Alex Storożyński, który akompaniując sobie na gitarze zaśpiewał razem ze studentami Akademii św. Stanisława Kostki dwie piosenki. Na scenie kolejno pojawiali się artyści; Joanna Bis, która z wdziękiem zatańczyła taniec ukraiński. Dołączyli ubrani w kolorowe stroje ludowe członkowie zespołu Krakowianki i Górale, którzy śpiewali przy akompaniamencie Haliny Kalitki. W pierwszej części wystąpiła czwórka młodych pianistów: Julia Greer i Angelina Podkalicki, Michael Toniuk oraz Matthew Pulick. Eliana Molina przy akompaniamencie Nicholasa Kaponyasa, wykonała na skrzypcach ludową melodię Maciek. Następnie duet gitarowy Angelina Sarnacka i Karolina Komar zagrały walca Carullego a Anna Kalishman wykonała na bandurze ukraińską piosenkę ludową. Śpiewali natomiast: Angelina Podkalicki i Nicolas Falce, zespół z Polskiej Szkoły przy kościele świętych Cyryla i Metodego oraz jeden z najmłodszych uczestników koncertu pięcioletni Andrew Michon, który przy aplauzie publiczności i akompaniamencie Haliny Kalitki, wyśpiewał znaną
piosenkę „Tylko we Lwowie”. Na zakończenie pierwszej części wystąpiły dzieci z Akademii św. Stanisława Kostki wykonując popularny utwór “We are the World”.

Podczas przerwy w koncercie można było rozkoszować się pysznymi ciastami, bigosem, pierogami i naleśnikami, a wszystkie smakołyki można było kupić za przysłowiową donację. Zadbali o to: Klub Seniora Krakus, cukiernia "Riviera”, piekarnia „Syrena”, pan Robert Górski, oraz rodzice ze szkoły św. Stanisława Kostki. Na miejscu można też było kupić koszulki zaprojektowane i sponsorowane przez Teresę Kramer z Northside Bakery oraz okolicznościowe koszulki z jubileuszowym logo CPS.

W drugiej części koncertu wystąpili artyści dorośli. Na scenie pojawili się: Kapela Ludowa z Polish American Folk Dance Company oraz dwa chóry: Chór Jutrzenka pod kierunkiem i przy akompaniamencie Nicholasa Kaponyasa oraz Chór Angelus pod dyrekcją i przy akompaniamencie Izabeli Grajner-Partyki. Następnie wystąpili: Jakub Wyciślik grając na wiolonczeli oraz Zofia Jadwiga Los Leżnicka
grając na flecie przy akompaniamencie Nicholasa Kaponyasa. W kolejnej odsłonie koncertu wystąpiła śpiewaczka operowa Kerri Thompson, również przy akompaniamencie Nicholasa Kaponyasa. Po muzyce poważnej nastrój się zmienił, gdy na scenie pojawił się Kabaret Erka. Na zakończenie koncertu publiczność mogła podziwiać gościa specjalnego wieczoru, legendę polskiej sceny muzycznej
Stana Borysa, który wykonał utwór „Bajdary” do tekstu jednego z sonetów Krymskich Adama Mickiewicza oraz piosenkę „Spacer dziką plażą”. W trakcie tej ostatniej artysta zaprosił widownię do wspólnego śpiewania.

Po występach artystycznych organizatorka Bożena Konkiel poprowadziła loterię fantową, na którą złożyło się około 40 nagród ufundowanych przez polonijne i amerykańskie biznesy z Greenpointu, Williamsburga i Glendale oraz artystów takich jak: Janusz Skowron, Artur Skowron, Ewa Węglarz, Bogdan Kujawski i Andrzej Mleczko, którzy na ten cel przekazali swoje prace. Główną nagrodą był bilet lotniczy JetBlue, który wygrał, po zakupieniu wraz z małżonką 300 losów, Marszałek tegorocznej Parady Marcin Luc.

Na koniec prezes CPS Marian Żak podziękował Bożenie Konkiel za pomysł i realizację koncertu oraz wszystkim którzy w tym przedsięwzięciu pomagali. Tak bogaty i urozmaicony koncert, z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych, zwłaszcza, iż miał tak szczytny cel, jak pomoc Ukrainie. Sobotnie wydarzenie przy zapełnionej do ostatniego miejsca sali pokazało, że
Polonia potrafi się jednoczyć, wspólnie o coś walczyć, ale też razem bawić się. Z pewnością duże gratulacje należą się organizatorowi, a zarazem Dyrektorowi Artystycznemu tego wspaniałego koncertu – Bożenie Konkiel, która na koniec podziękowała również wszystkim występującym artystom, wolontariuszom, oraz Karolowi Rainko, który odpowiadał za profesjonalne nagłośnienie imprezy.

Tekst i fot: Zosia Zeleska-Bobrowski, M.Z.

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here