Spotkanie Andrzeja Dudy z Polonią na Greenpoincie – wideo relacja

Do historycznego dla Polonii nowojorskiej wydarzenia doszło 27 września 2015 roku. Prezydent Polski Andrzej Duda odwiedził Greenpoint, w dzielnicy Brooklyn, gdzie kilkakrotnie w ciągu jednego dnia spotkał się z Polonią.

Prezydent wziął udział w uroczystej Mszy Świętej w parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Kazanie wygłosił biskup pomocniczy dzielnicy Brooklyn, Ksiądz Witold Mroziewski. Przed kościołem, jak i w jego wnętrzu, Prezydenta przywitale księża z księdzem proboszczem Markiem Sobczakiem na czele. Tłumnie przybyła Polonia nowojorska, a także harcerze, dzieci z polskich szkół i służby sztandarowe. Prezydent w Mszy Świętej uczestniczył w towarzystwie m.in. ambasadora Ryszarda Schnepfa oraz szefa swojego gabinetu, Adama Kwiatkowskiego. Zaraz po Mszy, Prezydent poświęcił mnustwo czasu na zdjęcia z najmłodszymi – dziećmi i mlodzieżą polonijną.

Kolejnym oficjalnym punktem wizyty Prezydenta było spotkanie z Polonią w McGolrick Park, położonym zaraz obok parafii św. Stanisława Kostki. To tutaj Prezydent przemówił do Polonii. W swoim wystąpieniu podkreślił jak ważną rolę spełnia Polonia nowojorska w reprezentowaniu interesów Polski w USA. Podkreślił też jak ważną rolę odgrywa edukacja dzieci i młodzieży. Odniósł się również do kwestii zniesienia wiz amerykańskich dla Polaków, mówiąc iż to właśnie Polonia, jako wyborcy, powinna wywierać presję na reprezentujących ich w rządzie polityków amerykańskich. W przemówieniu Prezydent powiedział również o tym, czego na Greenpoincie przeoczyć nie można.

Podczas tego wyjatkowego spotkania, usłyszeć można było wielokrotnie skandowane nazwisko Prezydenta a także okrzyki “Nasz Prezydent.” Wśród kilkuset osób, które spotkały się z Prezydentem w McGolrick Park, nie brakowało dzieci i młodzieży. Nad głowami zgromadzonych powiewały polskie flagi. Na końcu przemówienia Prezydenta, Polonia zaczęła śpiewać polski hymn.

Podczas spotkania, Prezydent Polski przekazał również flagę polską weteranowi wojska polskiego, komendantowi Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Nowym Jorku, Panu Antoniemu Chrościelewskiemu. Flaga ta zawisnąć ma na muralu Powstania Warszawskiego, który widnieje na ścianie Polskiego Domu Narodowego na Greenpoincie, którego to prezesem jest Pan Chrościelewski.

Zobaczcie wideo.

Rampa TV
Telewizja na żądanie - oglądaj na stronie www.RAMPATV.com, a także dodaj kanał RAMPA TV na RokuTV i Amazon Fire.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here