Szczepionka przeciwko koronawirusowi w NYC jeszcze w grudniu

Reklama - Advertisement

Jak potwierdzili, gubernator stanu Nowy Jork, Andrew M. Cuomo oraz burmistrz miasta NYC, Bill de Blasio, szczepionka przeciwko koronawirusowi dostarczona zostanie do stanu i miasta jeszcze w grudniu. Na początku dostęp do niej mają uzyskać pracownicy służby zdrowia, rezydenci domów spokojnej starości oraz pracownicy tych placówek. Kolejno, dostęp do szczepionki mają mieć osoby wykonujące tzw. zawody niezbędne (np. policja, straż pożarna). Następnie, osoby o obniżonej odporności i te wysokiego ryzyka. 

Jak zapowiedzieli Cuomo i de Blasio, jeżeli rząd dopuści szczepionkę do użytku zgodnie z planem, ma być ona dostępna dla nowojorczyków już 15 grudnia. Niejasne jest jednak ile dawek otrzyma stan i miasto. Gubernator powiedział, że stan otrzyma 170,000 dawek od firmy Pfizer, a po 21 dniach, kolejne 170,000 dawek koniecznych do drugiej dozy szczepionki. Miasto, jak podał burmistrz, ma otrzymać w grudniu 465,000 dawek, w tym 250 000 od firmy Pfizer 15 grudnia i 211 000 od firmy Moderna, 21 grudnia. Dystrybucja szczepionki należy do uprawnień stanu.  

Jak zapewniają władze Nowego Jorku, szczepionka zostanie dopuszczona do użytku kiedy będzie pewność, że jest bezpieczna. W mieście Nowy Jork mają powstać specjalne centra szczepień, gdzie będzie można się zaszczepić. Aby utworzyć takie centra, wykorzystane zostaną również budynki szkolne. Władze alarmują, że skuteczność szczepionki będzie w dużej mierze zależała również od tego, czy osoba zaszczepiona raz, wróci po konieczną, drugą dawkę szczepionki. 

W piątek, władze miasta spotykają się z przedstawicielami firmy Pfizer, aby sfinalizować plan dystrybucji szczepionki. Szczepionka w tym miesiącu, ma być dostarczona również do stanu New Jersey.

Przewiduje się, że do marca, 1/3 Amerykanów przyjmie szczepionkę przeciwko koronawirusowi. 

Obejrzyj naszą sondę:

Czy Polonia skorzysta ze szczepionki przeciwko koronawirusowi? – Radio RAMPA (Polish)

 

 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here