Reklama - Advertisement

Władimir Putin przygotowuje się na kontynuowanie wojny i na eskalację – tak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skomentował orędzie wygłoszone przez prezydenta Rosji przed połączonymi izbami rosyjskiego parlamentu. Szef Sojuszu obalał też fałszywe tezy Putina obwiniającego Zachód o rozpętanie wojny na Ukrainie i wezwał go do przestrzegania traktatu Nowy START redukcji broni jądrowej. Jens Stoltenberg mówił o tym po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy i szefem unijnej dyplomacji.

Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz Północnoatlantycki z ubolewaniem przyjął decyzję Władimira Putian o zawieszeniu udziału w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu, zawartym w 2010 roku: “Przez ostatnie lata Rosja łamała kluczowe porozumienia dotyczące kontroli zbrojeń i rezygnowała z nich. Wraz z dzisiejszą decyzją dotyczącą traktatu Nowy START cała architektura dotycząca kontroli zbrojeń została zdemontowana. Więcej broni nuklearnej i mniej kontroli sprawia, że świat staje się bardziej niebezpieczny”.

Władimir Putin ogłosił decyzję w orędziu do Zgromadzenia Federalnego w Moskwie i uzasadniał fałszywymi hasłami napaść na Ukrainę. Sekretarz generalny NATO podkreślał, że to Rosja jest agresorem. „To prezydent Putin rozpoczął imperialną wojnę podboju” – podkreślał Jens Stoltenberg.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here