Szwecja i Finlandia zaproszone w skład NATO

International Flags on Kiel Week
Reklama - Advertisement

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że NATO podtrzymuje swoją strategię obronną, a atak na jednego z członków Sojuszu będzie traktowany jak atak na wszystkie państwa NATO. Potwierdził tym samym zobowiązania sojuszników do obrony każdego kawałka terytorium NATO.
Podczas konferencji prasowej na zakończenie szczytu przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie Joe Biden podkreślił, że NATO jest zjednoczone wobec zagrożenia ze strony Rosji.

“Putin myślał, że rozbije Sojusz Północnoatlantycki. Próbował nas osłabić. Lecz osiągnął coś, czego nie chciał. Chciał finlandyzacji NATO, a zyskał NATO-izację Finlandii. Również NATO i Szwecja są bliżej niż kiedykolwiek wcześniej. Jesteśmy bardziej zjednoczeni, a po przyłączeniu Finlandii i Szwecji będziemy silniejsi niż kiedykolwiek wcześniej. Oba te kraje dysponują silną armią”.

Joe Biden nazwał zakończony szczyt NATO historycznym i przełomowym.
Przywódcy państw Sojuszu zgodzili się na zaproszenie Szwecji i Finlandii do NATO. We wtorek, 5 lipca planowane jest podpisanie protokołów akcesyjnych, a po zakończeniu przyspieszonej procedury ratyfikacji tych dokumentów we wszystkich państwach członkowskich, oba kraje wejdą do NATO.
Ponadto w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji NATO zdecydowało o wzmocnieniu obrony wschodniej flanki i zwiększeniu sił wysokiej gotowości z 40 tysięcy do ponad 300 tysięcy żołnierzy. Zaakceptowano również nową koncepcję strategiczną NATO i podjęto decyzję o zwiększeniu inwestycji w NATO i zwiększeniu wspólnego budżetu.

Rozpoczęły się też prace nad utworzeniem Funduszu Innowacji. Będzie on wspierał rozwój nowoczesnych technologii podwójnego zastosowania na potrzeby zarówno cywilne jak i wojskowe. To pierwszy w historii NATO Fundusz Innowacji.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here