Ambasador Mark Brzezinski o pomocy Polski dla Ukrainy i obecności wojsk amerykańskich w Polsce

Reklama - Advertisement

Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski powiedział, że działania Polski i Polaków na rzecz pomocy dla Ukrainy są inspiracją dla całego świata.
W swoim przemówieniu w ambasadzie USA w Warszawie Mark Brzeziński podziękował za zaangażowanie Polaków we wszelkie formy wsparcia dla Ukrainy.

“Dla Polaków, to co się teraz dzieje, to jest odpowiednik roku 1939. Polacy robią niezwykłe rzeczy. W imieniu prezydenta Bidena i całego narodu amerykańskiego dziękuję całej Polsce. To jest bezpośrednie przesłanie skierowane na wasze ręce w imieniu prezydenta Bidena” – powiedział Mark Brzezinski. 

Ambasador Mark Brzezinski przypomniał również obietnicę przywódcy USA dotyczącą stałej obecności amerykańskich wojsk w Polsce: “Umiejscowienie stałego dowództwa 5. Korpusu w Poznaniu oraz przygotowanie specjalnych magazynów broni i innego sprzętu dla wojsk amerykańskich stacjonujących na stałe w Polsce pokazuje, że Ameryka będzie szła solidarnie i ramię w ramię z Polską”.

Decyzję o utworzeniu w Polsce stałego dowództwa 5. Korpusu armii USA zapowiedział w dniu 29 czerwca 2022 roku podczas szczytu NATO prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Będzie się też prawdopodobnie wiązać ze zwiększeniem amerykańskiego personelu w Polsce.

Podczas szczytu w Madrycie zdecydowano również, że NATO wyśle kolejne wojska na wschodnią flankę w Europie. Sojusz znacznie zwiększy też swoje siły szybkiego reagowania.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here