Ten Jubileusz dotyczy całej Polonii – 150 lat polskiej Parafii na Manhattanie

Reklama - Advertisement

8 maja 2022 roku w Kościele pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie jubileuszową Mszą Św. uczczono 150 lat istnienia tej Parafii. Mszy Św. przewodniczył metropolita nowojorski Kardynał Timothy Dolan. Do celebrowania Mszy Św. zaproszeni zostali m.in. biskup pomocniczy dzielnicy Brooklyn Witold Mroziewski oraz Ojcowie Paulini z Amerykańskiej Częstochowy.

Jubileusz 150 lat istnienia tej najstarszej, polskiej Parafii w Nowym Jorku, przypomina nam o polskich imigrantach, którzy przyjeżdżali do Stanów Zjednoczonych z pewnym dziedzictwem kulturowym, którego bardzo ważną częścią była religia. „To wokół kościołów budowali oni swoje życie społeczne” – mówi Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Proboszcz Parafii Ojciec Karol Jarząbek podkreśla, że Parafia pod wezwaniem Św. Biskupa i Męczennika na Manhattanie jest parafią personalną, nie terytorialną, wiec może się do niej zapisać każdy. Aktualnie liczy 350 aktywnych Parafian, ale są i tacy, którzy pochodzą z Los Angeles i innych zakątków Ameryki, więc zasięg terytorialny Parafii jest nieograniczony.

Parafianie są bardzo dumni ze swojej Parafii, przyjeżdżają tutaj z najdalszych dzielnic Nowego Jorku, pokonując często ponadgodzinne korki uliczne, nie zważając na mandaty za parkowanie przy kościele, ponieważ – jak sami podkreślają – lubią, doceniają, czują się Polakami, czują wdzięczność za to, że ich dzieci mówią po polsku, dzięki szkole działającej przy Parafii.  Dla niektórych z nich ta Parafia jest domem.

Rok Jubileuszowy trwa nadal, aż do 18 września 2022 roku. 

Posłuchajcie relacji radiowej:

 

Zobacz galerię zdjęć:

Najstarsza polska parafia na Manhattanie służy Polonii już 150 lat

 

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here