Stany Zjednoczone nałożyły sankcje wizowe na 25 przedstawicieli władz Białorusi za podważanie demokracji poprzez polityczne procesy liderów opozycji i aktywistów. Poinformował o tym w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

“Reżim Łukaszenki nadal represjonuje naród białoruski, m. in. poprzez umotywowany politycznie, zaoczny proces liderki opozycji demokratycznej Swiatłany Cichanouskiej i innych działaczy demokratycznych pod bezpodstawnymi zarzutami” – oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji.

Antony Blinken dodał, że sankcje wizowe obejmują także członków Zgromadzenia Narodowego Białorusi za ich rolę w uchwaleniu przepisów zezwalających na karę śmierci dla osób skazanych za rzekome usiłowanie dokonania aktu terrorystycznego. “Zarzut ten jest wykorzystywany do represjonowania i zastraszania opozycji demokratycznej i społeczeństwa obywatelskiego” – ocenił sekretarz stanu USA.

Od czasu sfałszowanych wyborów prezydenckich w 2020 roku Stany Zjednoczone nałożyły restrykcje wizowe na 322 osoby za podważanie demokracji na Białorusi. Blinken zapowiedział, że USA nadal będą wykorzystywać wszelkie narzędzia, aby pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy stoją “na drodze demokratycznych aspiracji narodu białoruskiego”.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here