Prawie stu ukraińskich żołnierzy rozpoczęło w amerykańskim stanie Oklahoma szkolenia w obsłudze systemów obrony powietrznej Patriot. Stany Zjednoczone i Niemcy ogłosiły niedawno, że przekażą Ukrainie po jednej baterii Patriotów.

Od 90 do 100 ukraińskich żołnierzy przybyło w niedzielę do bazy amerykańskich sił lądowych Fort Sill w Oklahomie. To jedno z czterech miejsc szkolenia podstawowego amerykańskiej armii i siedziba szkoły artylerii polowej.

Proces szkolenia żołnierzy w obsłudze systemu obrony powietrznej ma potrwać kilka miesięcy. Po rozmieszczeniu powinien on zapewnić lepszą ochronę przed rosyjskimi atakami rakietowymi na infrastrukturę Ukrainy.

Prezydent Joe Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie system rakietowy Patriot pod koniec grudnia, gdy Wołodymyr Zełenski odwiedził Waszyngton i spotkał się z prezydentem USA.

Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie jedną baterię systemu Patriot, która obejmuje komputery, system kontroli oraz osiem wyrzutni. Bateria jest obsługiwana przez około 90 żołnierzy.

5 stycznia o przekazaniu systemu Patriot Ukrainie poinformowały również Niemcy.

/IAR/RadioRAMPA/

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here