Advertisement

Stany Zjednoczone wzmacniają swoją obecność militarną w krajach bałtyckich. Estońskie Ministerstwo Obrony pisze, że jest to realizacja zapowiedzi prezydenta USA Joe Bidena z czerwcowego szczytu NATO w Madrycie.

Łotewski nadawca publiczny LSM podał, że na Łotwę trafią jednostki artylerii sił powietrznych. Narazie będą one stacjonować rotacyjnie w bazach wojskowych w Adazi i Lielvarde. Rząd Stanów Zjednoczonych rozumie, że odstraszanie opiera się na silnej obecności wojskowej oraz współpracy – oświadczył Minister Obrony Łotwy Artis Pabriks.

Z kolei do Estonii trafią pododdziały piechoty. Ponadto, jak podało tamtejsze Ministerstwo Obrony Stany Zjednoczone w najbliższych tygodniach rozmieszczą tam również system rakiet artyleryjskich HIMARS. Szef estońskiego resortu Hanno Pevkur powiedział, że będzie to dobra okazja, aby poznać tę broń, zanim w 2025 roku Estończycy otrzymają własne systemy. 

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Wikipedia

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here