“Paszporty życia” – spektakl o polskich dyplomatach z grupy Ładosia ratujących Żydów

Reklama - Advertisement

1 grudnia w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku odbył się spektakl pod tytułem “Paszporty życia”. Spektakl wysławiło 8 Liceum im. Adama Asnyka w Łodzi. Po spektaklu zaprezentowany został film “Polmission: tajemnice paszportów” w reżyserii Jacka Papisa. Grupa Ładosia, zwana również Berneńską ratowała przed zagładą polskich i europejskich Żydów poprzez wystawianie im fałszywych paszportów, dzięki czemu mogli uniknąć wywózki do obozów zagłady. Bohaterska akcja polskich dyplomatów ocaliła wiele ludzkich istnień. Działalność ta była prowadzona przez państwo polskie i placówkę dyplomatyczną w Bernie w Szwajcarii. 

Jarosław Papis – prezes Fundacji Hatikva podkreślił, że Polacy, którzy ratowali Żydów nazywani są Aniołami i warto szerzyć wiedzę o nich. 

Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki zwrócił uwagę na polskich dyplomatów, którzy ryzykując w pewnym sensie własne życie wydawali fałszywe dokumenty ratując Żydów od zagłady i to że naród polski wciąż pomaga.

Michael Schudrich – naczelny rabin Polski był poruszony sztuką, która jego zdaniem otwiera niektórym drzwi do zapoznania się z historią holokaustu.

Marian Żak – prezes Centrum Polsko – Słowiańskiego podkreślił, że wyjście na scenę z tematem holokaustu jest bardzo trudnym zadaniem, ale bardzo potrzebnym dla budowania poprawnych relacji pomiędzy Polakami i Żydami. 

Grzegorz Fryc – prezes Gram-X Promotions podkreślił, że sztuka to nie tylko zabawa, sztuka powinna również edukować, dlatego zorganizowano taki spektakl w USA.

Jacek Papis – reżyser filmu “Polmission” opowiada o kulisach powstawania filmu.

Jakub Staniewski – prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży podkreślił wagę młodzieży w przechowywaniu pamięci historycznej.

Barek Szymański – aktor i dyrektor administracyjny Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży zauważył, że łączenie na scenie różnych technik aktorskich, tańca, śpiewu, gry aktorskiej było bardzo trafną formą wyrazu tej trudnej prawdy historycznej, jaką jest holokaust.

Anna Jędrzejewska – studentka NYU zwróciła uwagę na to, że taka forma poznawania historii jest czymś fantastycznym.

 

 

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here