Advertisement - Reklama

W Polsce zaczęło funkcjonować kolejne centrum przekazywania pomocy dla Ukrainy.
W Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej członkowie rządu i przedstawiciele Komisji Europejskiej zainaugurowali dziś unijny hub energetyczny. Ma służyć magazynowaniu darów dla Ukrainy i przekazywaniu ich tam, gdzie są najbardziej potrzebne. W szczególności chodzi o generatory prądu i inne urządzenia, które pomogą Ukraińcom przetrwać zimę.

“Bohaterska obrona Ukrainy musi zostać wsparta przez cały świat” – powiedział w Komorowie premier Mateusz Morawiecki.

Od miesięcy Rosja umyślnie bombarduje na Ukrainie obiekty cywilne, zniszczona została tam połowa infrastruktury krytycznej. Dotąd Unia przekazała Ukrainie już 1400 generatorów prądu, w tym dziesiątki dużych urządzeń zdolnych do zasilania szpitali.
“Centrum w Komorowie nie jest pierwszym hubem pomocy dla Ukrainy. Przy wykorzystaniu polskich magazynów udało się na Ukrainę dostarczyć 80 procent całej unijnej pomocy dla tego kraju – to łącznie 80 tysięcy ton jedzenia, leków, wyposażenia i sprzętu” – powiedział w Komorowie unijny komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

“To wszystko nie byłoby możliwe bez całkowitego zaangażowania ze strony Polski. Polska odegrała kluczową rolę w naszych wysiłkach. Chciałbym wyrazić wdzięczność wobec Polski i Polaków za ten przejaw hojności i solidarność z Ukrainą” – podkreślił Lenarczicz.

“Ta pomoc jest bardzo ważna, nie tylko dlatego, że pozwala ocalić życia” – powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Polska udziela Ukraińcom także pomocy medycznej: w ubiegłym roku w Jasionce koło Rzeszowa otwarty został Medevac Hub. Każdego tygodnia organizowane są tam transporty powietrzne osób rannych z Ukrainy. W ten sposób udało się pomóc co najmniej 1800 pacjentom, którzy trafili do szpitali w 20 krajach Unii.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Kancelaria Premiera/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here