W poniedziałek pogrzeb Królowej Elżbiety II

Advertisement

Nawet pół tysiąca głów państw i szefów rządów może pojawić się w Londynie na poniedziałkowym pogrzebie królowej Elżbiety II. Będzie to największe takie wydarzenie dyplomatyczne ostatnich dekad w Wielkiej Brytanii i na świecie. Wśród polityków, którzy potwierdzili udział w uroczystościach, są prezydenci USA i Polski, Joe Biden i Andrzej Duda.

Brytyjska ambasador w Warszawie Anna Clunes mówi w rozmowie z Polskim Radiem, że w poniedziałek politycy będą mieli okazję porozmawiać z nowym królem Wielkiej Brytanii Karolem III, gdyż “Król Karol III będzie miał przyjęcie w Bakhingham Palace i też Minister Spraw Zagranicznych też ma lunch, przyjęcie dla gości z zagranicy”. 

Ambassador Anna Clunes przyznaje, że dla brytyjskich władz pogrzeb królowej Elżbiety II będzie ogromnym wyzwaniem logistycznym: “Będzie tak dużo wyzwań, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ludzi itd., więc mam nadzieję, że wszystko będzie działać, tak jak jest zaplanowane i że jesteśmy przygotowani do tego”

Trumna z ciałem Elżbiety II została w środę wystawiona na widok publiczny w Westminsterze i pozostanie tam do poniedziałkowego pogrzebu. Królowa spocznie potem w Windsorze obok swojego męża Filipa. Oboje przeżyli razem 73 lata.
Królowa Elżbieta zmarła tydzień temu. Miała 96 lat. Była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: The Royal Family Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here