Wiadomości Dnia 7-23-20

Wiadomości Dnia 7-23-20

Słuchaj wiadomości dnia od poniedziałku do piątku poprzez urządzenie Alexa – dodaj Radio RAMPA i powiedz: Alexa, play my news. SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – Radny stanowy Joseph Lentol, który reprezentuje dystrykt 50 w radzie stanu Nowy Jork od 47 lat, przegrał prawybory partii demokratycznej na stanowisko z Emily Gallagher, 36-letnią aktywistką. Joseph Lentol reprezentował dzielnice Greenpoint i Williamsburg, był również bardzo blisko polonijnej społeczności w Nowym Jorku, uczestnicząc regularnie i od wielu lat w najważniejszych dla Polonii wydarzeniach

NOWY JORK – Departament Bezpieczeństwa Narodowego (Homeland Security) zapowiedział w czwartek, że nowojorczycy ponownie będą mogli ubiegać się o członkostwo w programach typu Trusted Traveler. / Burmistrz miasta Nowy Jork powiedział, że decyzja o otwarciu szkół publicznych w Nowym Jorku zostanie ogłoszona we wrześniu – na kilka dni przed wznowieniem zajęć – burmistrz zaznaczył, że nie ma możliwości aby decyzję podjąć wcześniej. 

USA – Prezydent Donald Trump wysyła agentów federalnych do miast z wysokim poziomem przestępczości. W ramach operacji LeGend, funkcjonariusze mają pomagać w zaprowadzaniu porządku. Najpierw służby wysłane zostaną do Chicago, gdzie od początku roku w prawie 2000 strzelanin, zginęło ponad 400 osób. Burmistrz miasta Nowy Jork, Bill de Blasio, powiedział, że nie chce mieć nic wspólnego z operacja LeGend, a jeżeli jakikolwiek agent federalny pojawi się w Nowym Jorku, pozwie administrację Donalda Trumpa – i jak powiedział – wygra. / W USA potwierdzono już łącznie 4 miliony zarażeń koronawirusem – milion nowych przypadków zaraportowano tylko w ciągu ostatnich 15 dni. / W USA ponownie rośnie bezrobocie – w tygodniu, który zakończył się 18 lipca, złożono ponad 1 milion 400 tysięcy nowych wniosków – to największy wzrost od początku pandemii w marcu br. 

ŚWIAT – Szef Światowej Organizacji Zdrowia apeluje do władz Stanów Zjednoczonych, by nie używały pandemii koronawirusa do sporów politycznych. Urzędnik odrzucił też oskarżenia amerykańskich polityków kwestionujące jego niezależność. Chodzi o amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo, który w Londynie powiedział, że Chiny “kupiły sobie WHO”. / Znów brak postępu w negocjacjach brexitowych. Po zakończeniu kolejnej rundy rozmów i Londyn, i Unia mówią o możliwości braku umowy. Czyli o możliwości twardego brexitu.(IAR)

POLSKA –  Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Telewizji Republika, że wydzielenie Warszawy z województwa mazowieckiego to obietnica Prawa i Sprawiedliwości, która zostanie spełniona. Minister w Kancelarii Premiera odniósł się w ten sposób do informacji “Dziennika Gazety Prawnej”, zgodnie z którymi projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu jeszcze w lipcu. Jak mówił Piotr Müller, rząd chce przeprowadzić taką reformę administracyjną, chociaż wspominany projekt jeszcze nie powstał. Zdaniem rzecznika rządu utworzenie województwa warszawskiego powinno odbyć się jak najszybciej. Przeciwko wydzieleniu Warszawy – i być może okolicznych miast – z województwa mazowieckiego sprzeciwiają się władze Mazowsza i samej stolicy. Zdaniem wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego nie ma dla takiej decyzji “żadnej sensownej przesłanki”, a jej skutkiem byłyby dwa “ułomne województwa”. Jak dodał samorządowiec, jedno z nich pozbawione byłoby bazy dochodów w postaci Warszawy, a drugie zostałoby nadmiernie obciążone opłatami związanymi z “janosikowym”. (IAR)

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts