Wiadomości Dnia 9-23-20

Wiadomości Dnia 9-23-20
Reklama:

Słuchaj wiadomości dnia od poniedziałku do piątku poprzez urządzenie Alexa – dodaj Radio RAMPA i powiedz: Alexa, play my news. SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – Wirtualna Parada Pułaskiego w Radio RAMPA – już 4 października w studio Radio RAMPA gościć będziemy prezesa komitetu głównego Parady Pułaskiego Richarda Zawisnego oraz Marszałka Głównego 83. Parady Pułaskiego, Jadwigę Kopala – w trakcie transmisji na żywo zaprezentujemy wspomnienia z parady z ostatnich lat, a także, w wirtualny sposób gościć będziemy osoby od lat związane z paradą. Tegoroczna 83. Parada Pułaskiego odwołana została z powodu pandemii koronawirusa i przeniesiona została na rok 2021. Szczegóły na stronie www.RadioRAMPA.com

NOWY JORK – burmistrz Bill de Blasio ogłosił, że kolejnych 9 tysięcy pracowników zostanie pozbawionych pracy na tydzień pomiędzy październikiem a marcem 2021 – wszystko po to, aby doprowadzić miasto do finansowej stabilizacji. Ruch ten ma zapewnić oszczędności rzędu 21 miliona dolarów. Miasto mierzy się z deficytem wielkości $9 miliardów. Jak ostrzega de Blasio, jeżeli miasto nie dostanie pieniędzy z rządu federalnego lub stanowej pomocy, konieczne będzie zwolnienie nawet 22 tysięcy pracowników miastowych. 

USA – Cindy McCain, żona zmarłego senatora Johna McCaina, poparła oficjalnie Joe Bidena w nadchodzących wyborach prezydenckich. / Demokracji i Republikanie doszli do porozumienia co do wstępnego budżetu, tym samym zapewniając, że praca kongresu będzie ciągła do 11 grudnia. / Prezydent USA Donald Trump zapowiedział kolejne sankcje wobec Kuby. Przewidują one zakaz zamieszkiwania przez Amerykanów w ośrodkach i hotelach należących do rządu w Hawanie. Restrykcje dotyczą także importu kubańskiego alkoholu i tytoniu. (IAR)

ŚWIAT – Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został wypisany z kliniki Charité w Berlinie. Trzy niezależne od siebie badania wykazały, że Nawalny został otruty substancją z grupy toksycznych środków bojowych “Nowiczok”. Nawalny na razie nie wróci do Rosji – podało radio Echo Moskwy. Rozgłośnia powołała się na informacje przekazane przez współpracowników lidera rosyjskiej opozycji. / Ukraina nie uznaje legalności prezydentury Alakasandra Łukaszenki. Poinformował o tym szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. Alaksandr Łukaszenka, mimo zarzutów o fałszerstwa wyborcze i wielotygodniowych protestów białoruskiego społeczeństwa zorganizował niezapowiedzianą i tajną inaugurację na urząd prezydenta. / Litwa nie uznaje Aleksandra Łukaszenki za przywódcę Białorusi – oświadczył prezydent Gitanas Nauseda.
(IAR)

POLSKA –  Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz spotkał się z George’em Kentem – przedstawicielem Stanu USA odpowiedzialnym za politykę wobec Europy i Eurazji. Rozmowa dotyczyła sytuacji na Białorusi – dyplomaci wymienili się opiniami na temat sytuacji za naszą wschodnią granicą oraz omówili przyszłe działania. Wiceszef MSZ przedstawił Georgowi Kentowi plan premiera Mateusz Morawieckiego “Solidarni z Białorusią”. Wiceminister Marcin Przydacz powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że z George’em Kentem rozmawiał również o programie “Poland Business Harbour”, czyli możliwości relokacji części sektora IT z Białorusi do Polski. Dyplomaci rozmawiali również o liście przedstawicieli białoruskiej władzy, na których mają zostać nałożone sankcje za fałszowanie wyborów i stosowanie przemocy wobec protestujących obywateli. Nad tym, kto się na niej znajdzie, debatują obecnie przywódcy państw Unii Europejskiej i administracja amerykańska.(IAR) 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts