Wiadomości Dnia w Radio RAMPA 8-21-19

Reklama:

Słuchaj Wiadomości Dnia w Radio RAMPA od poniedziałku do piątku rano na naszej stronie lub poprzez swoje urządzenie ALEXA.

Wiadomości dnia w Radio RAMPA – dzisiaj jest 21 sierpnia 2019 roku

  • Polonia: 17 sierpnia, przed meczem piłki nożnej NY Red Bull kontra New England Revolution, odbyła się Polska Noc na arenie Red Bull w Harrison, New Jersey. Polska muzyka, jedzenie, masa atrakcji dla dzieci – to czekało na uczestników przed wejściem do areny. W wydarzeniu udział wzięło około 1000 osób – zachwycał widok biało-czerwonych barw na trybunach. Wśród gości bokser Tomasz Adamek z rodziną, oraz Vito Mielnicki, amerykański bokser, polskiego pochodzenia. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Michała Wachałę i Krystiana Fryzlewicza (Alpine Ent.), którzy wcześniej w tym roku zorganizowali Polską Noc z NJ Devils. Zobaczcie zdjęcia na stronie RadioRAMPA.com

 

  • Nowy Jork: 1 kwietnia, 2020 roku 3 miliony kierowców z tablicami rejestracyjnymi, które mają więcej niż 10 lat, automatycznie otrzyma nowe tablice przy odnawianiu rejestracji. To decyzja gubernatora stanu Andrew M. Cuomo, który tłumaczy, że nowe tablice – a właściwie ich grafika – są konieczne, z uwagi na wprowadzane przejazdy bezgotówkowe czy tzw. podatek od zatłoczenia, czyli congestion pricing. Używane do obsługi tych udogodnień technologie, najlepiej czytają tablice z ciemnymi literami na jasnym tle. Opinia publiczna i wielu polityków jest oburzonych, twierdząc, że to szukanie pieniędzy i wyzyskiwanie podatników, a także kolejny powód, dla którego wyludnia się stan Nowy Jork. Opłata za zmianę tablicy wyniesie $25 i będzie doliczona do opłaty rejestracyjnej. Trzeba będzie zapłacić $20 więcej, aby zatrzymać stare numery rejestracyjne. Ostatecznie, 11,2 miliony samochodów zarejestrowanych w stanie, będzie musiało mieć nowe tablice. Ironia w tym, że jako pierwsze wymienione będą musiały być tablice z niebieskimi literami na białym tle, z którymi nie powinny mieć problemu czytniki w nowoczesnych urządzeniach. Trwa głosowanie na jeden z pięciu pronowanych projektów nowych tablic, swój głos nowojorczycy mogą oddać do 2 września – gdzie głosować i jak wyglądać mają nowe tablice sprawdźcie na naszej stronie 

 

  • USA – Prezydent Donald Trump odwołał swoją podróż do Dani. Miała ona odbyć się zaraz po tym, jak amerykański prezydent odwiedzi Polskę na początku września. Powód? Jak napisał na Twitterze Prezydent Trump, oddala w czasie swoją wizytę w Kopenhadze, po tym jak premier Dani uznała za absurdalne, zainteresowanie Trumpa kupieniem Grenlandii. Prezydent napisał, że dzięki temu, że premier była tak bezpośrednia w wykazaniu braku zainteresowania jego ofertą, zaoszczędziła Stanom Zjednoczonym i swojemy krajowi sporo pieniędzy. Prezydent Trump już kilkakrotnie zasygnalizował, że jest zainteresowany kupieniem Grenlandi, a w ubiegłym tygodniu, urzędnicy Białego Domu powteirdzili, że doradcy Prezydenta już sprawdzają taką ewentualność. Permier Danii powiedziała kategorczynie, że Greenlandia nie jest na sprzedaż.

 

  • ŚWIAT – w świetle kryzysu politycznego we Włoszech, ze stanowiska Premiera zrezygnował Giuseppe Conte. Wcześniej w tym miesiącu, pełniący funkcję wicepremiera, lider skrajnie prawicowej parti Liga, Matteo Salvini, zarządał nowych wyborów, twierdząc, że koalicja rządowa pomiędzy antyimigracyjną partią Liga, a antyestabliszmentowym ruchem Piąta Gwiazda, nie ma już większości w parlamencie. Teraz prezydent Włoch Sergio Mattarella odbędzie oficjalne spotkanie z byłym prezydentem Giorgio Napolitano, a kolejno z przedstawicielami rządu i wszystkich partii rządzących. Prezydent może sam wybrać następcę Premiera Conte, lub poprosić go aby pozostał na stanowisku do ewentualnych wyborów w październiku.

 

  • Polska: jak podaje IAR, akcja poszukiwawczo – ratownicza w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach prowadzona jest nieprzerwanie od soboty, w tym w najwęższych partiach jaskini, gdzie za zalanym korytarzem utknęła dwójka grotołazów. Sytuacja jest bardzo trudna, a w gronie ratowników jest między innymi Krzysztof Starnawski, eksplorator i jeden z najlepszych na świecie nurków jaskiniowych. Dwaj poszukiwani grotołazi weszli do Jaskini Wielkiej Śnieżnej wraz z czterema towarzyszami w czwartek. Zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza w tak zwanych Przemkowych Partiach – to ekstremalnie wąskie i trudne do pokonania fragmenty. Ostatni kontakt głosowy ich towarzysze mieli z nimi w sobotę około 2.00 w nocy. Dotychczas w historii eksploracji Wielkiej Jaskini Śnieżnej w Tatrach doszło do pięciu śmiertelnych wypadków. To największa i najdłuższą jaskinią w Polsce. Ma prawie 24 kilometry długości i ponad 800 metrów głębokości.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Monika Adamski

Latest posts by Monika Adamski (see all)

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts