Wiadomości Dnia w Radio RAMPA 8-28-19

Reklama - Advertisement

Słuchaj Wiadomości Dnia w Radio RAMPA od poniedziałku do piątku rano na naszej stronie lub poprzez swoje urządzenie ALEXA.

Wiadomości dnia w Radio RAMPA – dzisiaj jest 28 sierpnia 2019 roku

1) Polonia: w najbliższą sobotę, 31 sierpnia o godz. 12 w poludnie, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa zaprasza na otwarcie wystawy “Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej,” w oddziale PSFCU przy 100 McGuinness Blvd. Brooklyn. Wśród zaproszonych gości będą: Rodney E. Hood, przewodniczący zarządu Krajowej Administracji Unii Kredytowych (NCUA) oraz konsul generalny RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski. Wystawa Została stworzona przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

2) Nowy Jork: we wtorek ogłoszono kontrowersyjny plan co do desegregacji szkół w Nowym Jorku. Nowojorski system szkolny, jest największym w kraju, należy również do najbardziej podzielonych. 70% uczniów to osoby czarnoskóre i pochodzenia latynoskiego, a jednak, to osoby białe i Azjaci, stanowią większość w tych najlepszych szkołach, które mają bardzo rygorystyczny proces przyjęcia do szkoły. Dlatego też panel wybrany przez burmistrza Billa de Blasio, przygotował zestaw rekomendacji co do tego jak zakończyć segregację, są to: zawieszenie programów dla uzdolnionych i utalentowanych dzieci w przedszkolach, szkołach średnich i liceach, a także, zaprzestanie jakichkolwiek procesów przyjęcia do szkół, opierających się na egzaminach, ocenach czy sprawdzaniu obecności. Burmistrz rozważa rekomendacje. Jego decyzja spodziewana jest za kilka miesięcy.

3) USA: Prezydent Donald Trump wrócił do Stanów Zjednoczonych ze szczytu G7. Szczyt zakończył się bez przełomowych ustaleń, a rozmowy dotyczyły m.in. pożarów w Amazonii, Iranu, Brexitu. Prezydent Trump apelował do państw grupy G7 o przywrócenie do jej grona Rosji. Z innych wiadomości, Pentagon zatwierdził stworzenie dodatkowych 20 mil, wysokiej na 30 stóp, bariery przy południowej granicy USA – sekcji, która zapłacona będzie z wcześniej ustalonych funduszy Pentagonu. Taka zmiana alokacji funduszy, była powodem kontrowersji w amerykańskim rządzie.

4) ŚWIAT – po orzeczeniu, że nie przyjmie pieniędzy państw G7, prezydent Brazylii rozważa jednak przyjęcie międzynarodowej pomocy finansowej, na gaszenie pożarów w Amazonii. Warunek – będzie mógł zadecydować jak wydać te pieniądze. Prezydent Brazyli skory jest do renegocjacji, jeżeli prezydent Francji, Emmanuel Macron odwoła swoje słowa, w których zarzucił mu kłamstwa w sprawie działań podejmowanych w kwestii ochrony środowiska.

5) Polska: Jak podaje IAR, Przebywający w Stanach Zjednoczonych szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski wezwał obie strony konfliktu izraelsko-palestyńskiego do kompromisu. Minister przewodniczył debacie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here