Wiadomości Dnia w Radio RAMPA 9-16-19

Reklama:

Wiadomości dnia w Radio RAMPA – dzisiaj jest 16 września 2019 roku:

  • Polonia: W sobotę miejsce miał wielki Bankiet z okazji 82. Parady Pułaskiego, w tym roku prowadzonej przez Wielkiego Marszałka z Connecticut Darka Barcikowskiego. W trakcie bankietu zaprezentowano Marszałków oraz Miss poszczególnych kontyngentów. Nadchodząca 6 października Parada, będzie wielkim wydarzeniem dla całej Polonii, ale szczególnie w tym roku, dla Polonii ze stanu Connecticut, która po raz pierwszy poprowadzi paradę. Wywiad z Darkiem Barcikowskim na naszej stronie. / W miniony weekend, Przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę inwazji wojsk sowieckich na Polskę. Wzięli w nich udział przedstawiciele Polonii z okolicznych stanów. Dwie osobne uroczystości miejsce miały w sobotę i w niedzielę, a zwieńczone były pokazem filmu Katyń, w niedzielę wieczorem.
  • NYC: Purdue Pharma, firma produkująca lek przecibólowy OxyContin, ogłosiła bankructwo w Nowym Jorku. Jest to część ugody, jaką zawarła firma, aby zapłacić miliardy dolarów kilku stanom i samorządom lokalnym, w związku z oskarżeniami, że firma przyczyniła się do kryzysu opioidów w Stanach Zjedonczonych. Po ogłoszeniu bankructwa, firma przeznaczyć ma również ponad 10 miliardów dolarów na walkę z kryzysem uzależnienia od opioidów. Firma uważa, że nie jest winna kryzysu.
  • USA – nie koniec kontrwersji wokół sędziego sądu najwyższego Bretta Kavanaugh. New York Times opublikował w weekend fragment książki, opisującej przedstawione przeciwko niemu oskarżenia o molestwoanie seksualne. Jedno z nich postawione zostało w procesie jego zatwierdzenia, a drugie, które dopiero ujrzało światło dzienne, przedstawione zostało przez jedną z byłych koleżanek z klasy i wsparte jest, jak twierdzi autor, przez inne osoby. Kavanaugh nie skomentował sprawy.
  • ŚWIAT: pola ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej, zlostaly zbombardowane przez drony. W wyniku ataku, zniszczonych zostało połowę możliwości produkcyjnych ropy naftowej tego kraju, co stanowi 5% światowego zasobu ropy naftowej. Ceny ropy poszły dramatycznie do góry. Prezydent Donald Trump powiedział w niedzielę, że ma powody wierzyć, iż wie, kto stoi za atakiem, a Stany Zjednoczone są gotowe do odpowiedzi militarnej, w zależności od weryfikacji. Pomimo, że odpowiedzialność za atak wzięła na siebie grupa Houthi z Yemenu, USA wierzy, że za atakami stoi Iran lub Irak.
  • Polska: W Gdyni rozpoczyna się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W Konkursie Głównym o Złote Lwy i inne nagrody będzie walczyło dziewiętnaście filmów fabularnych, w tym trzynaście premier i cztery debiuty reżyserskie. W Konkursie Filmów Krótkometrażowych o nagrody walczyć będzie 27 tytułów. W sekcji “Panorama Polskiego Kina” pokazanych zostanie 11 filmów, które nie zostały zakwalifikowane do Konkursu Głównego. Po projekcjach filmów zarówno z Konkursu Głównego jak i sekcji “Panorama Polskiego Kina” odbywać się będą spotkania z twórcami. Tegoroczny Festiwal podczas uroczystej Gali Otwarcia rozpocznie “Obywatel Jones” najnowszy film Agnieszki Holland. Zwycięzców festiwalu poznamy podczas gali finałowej 21 września. Pełny program Festiwalu, którego jednym z patronów medialnych jest Polskie Radio, można znaleźć na stronie www.festiwalgdynia.pl (IAR)
Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Monika Adamski

Latest posts by Monika Adamski (see all)

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts