Wiadomości Dnia w Radio RAMPA 9-9-19

Reklama:

Słuchaj Wiadomości Dnia w Radio RAMPA od poniedziałku do piątku rano na naszej stronie lub poprzez swoje urządzenie ALEXA, lub tam gdzie zawsze słuchasz podcastów.

Dzisiaj jest 9 dzień września:

1) Polonia: Polonia w metropolii nowojorskiej dołącza się do akcji charytatywnej Kaszanka 2.0 na rzecz Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Akcję zainicjował Paweł Żuchowski, korespondent radia RMF FM z Waszyngtonu. Na naszej stronie, jeszcze dzisiaj, znajdziecie szczegóły akcji i dowiecie się skąd jej nazwa!

2) NYC: Nowojorczycy wybrali jak wyglądać będą nowe tablice rejestracyjne. W głosowaniu udział wzięło 325 tysięcy osób, a prawie 50% z nich zagłosowało na grafikę zawierającą najbardziej rozpoznawalne symbole stanu: wodospad Niagara, Statua Wolności, panorama Manhattanu. Nowe tablice są częścią planu gubernatora stanu Nowy Jork Andrew Cuomo, co do modernizacji bezgotówkowego systemu płatności, z którego korzystamy już od jakiegoś czasu. Opłata za wymianę tablicy wyniesie $25. Trzeba będzie zapłacić dodatkowo $20 za to, aby zachować swoje numery rejestracyjne. Szacuje się, że kierowców, którzy będą musieli od razu wymienić tablice jest 3 miliony – to oznacza dodatkowe $73 miliony dla stanu. Pomysł gubernatora spotkał się od razu w otwartą krytyką ze strony lokalnych polityków i wyborców. Gubernator w piątek powiedział, że skłonny jest zgodzić się na inne, bardziej praktyczne wyjście. Powiedział, że być może znajdzie się sposób na to, aby nie było konieczności wymiany tablic, które są w dobrym stanie. Taką decyzję, mogłoby po inspekcji, podjąć DMV. Gubernator powiedział również, że jeżeli ustawodawcom nie podoba się opłata $25, mogą ją obniżyć, o ile znajdą pieniądze w budżecie. / Zakończył się turniej US Open: w niedzielę, Rafael Nadal zdobył 19 w karierze tytuł wielkoszlemowy, pokonując w finale Daniila Medvedeva. Dzień wcześniej, 19-letnia kanadyjka Bianca Andreescu, wygrała swój pierwszy w karierze tytuł, pokonując w finale Serenę Williams.

3) USA – Prezydent Donald Trump poinformował w sobotę, że odwołał swoje tajne spotkanie z liderami Talibów, do którego miało dojść w Camp Davis. Spotkanie dotyczyć miało zakończenia działań wojennych w Afganistanie. Prezydent odwołał spotkanie, po tym, jak Talibowie wzięli odpowiedzialność za akcję militarną, w której zginęło kilkanaście osób, w tym żołnierz amerykański. Prezydent Trump powiedział, że jeżeli Talibowie uważali, że takie działanie pomoże im w negocjacjach, to się mylili. Prezydent dodał, że odwołuje tym samym negocjacje dotyczące zawarcia pokoju.

4) ŚWIAT – Brytyjski premier Boris Johnson jeszcze raz spróbuje dziś doprowadzić do przedterminowych wyborów w połowie przyszłego miesiąca. Sojusz opozycji, który ma w Izbie Gmin większość, już zapowiedział, że się nie na to zgodzi, ponieważ ewentualne zwycięstwo przy urnach 15 pażdzienika mogłoby pozwolić premierowi na przekreślenie wydanego przez posłów zakazu twardego brexitu. W zeszłym tygodniu podobna próba zakończyła się porażką szefa rządu. Pole manewru dodatkowo ogranicza Borisowi Johnsonowi jego własny pomysł, by zawiesić w tym tygodniu obrady parlamentu. / Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ponownie grozi Europie. Oświadczył, że wypuści ze swego kraju 5,5 miliona uchodźców, jeśli nie zostaną spełnione żądania Ankary. W niedzielę, z tureckiego wybrzeża dopłynęło na greckie wyspy 330 migrantów. (IAR)

5) Polska: W Ogrodzie Saskim w Warszawie odbyło się w sobotę Narodowe Czytanie. Akcja odbyła się po raz ósmy. W tym roku wybitni polscy aktorzy czytali osiem nowel napisanych przez m.in. Stefana Żeromskiego, Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza i Marii Konopnickiej. Wydarzenie podsumowała para prezydencka./ Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że pod koniec przyszłego roku płaca minimalna wyniesie trzy tysiące złotych. W sobotę, podczas konwencji programowej PiS w Lublinie prezes partii obiecał też wypłatę w 2021 roku dwóch trzynastych emerytur dla większości emerytów i podniesienie dopłat bezpośrednich dla rolników do poziomu Unii Europejskiej. (IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Dziennikarka z pasji i wykształcenia; prezenterka radiowa i telewizyjna.
Monika Adamski
Monika Adamski

Latest posts by Monika Adamski (see all)

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Dziennikarka z pasji i wykształcenia; prezenterka radiowa i telewizyjna.

Related posts