Wisła Garfield Polonijnym Klubem Sportowym Roku 2022

Reklama - Advertisement

7 grudnia 2022 roku w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) odbyła się już druga edycja Gali “ZA ZASŁUGI DLA SPORTU POLONIJNEGO”. Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie “Wspólnota Polska” we współpracy z Polskiem Komitetem Olimpijskiem. Galę rozpoczęła konferencja na temat “Polska-Polonia – płaszczyzny współpracy”.

Nagrody “Za zasługi dla sportu polonijnego” przyznano w kategoriach: “Samorząd Lokalny na Rzecz Sportu Polonijnego w 2022 roku”, “Polonijny Klub Sportowy Roku 2022” oraz  “Polonijny Sportowiec Roku 2022”. Nagrody wręczyli minister Andrzej Gut-Mostowy, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski.

Polonijny Klub Sportowy Roku 2022 

Na szczególną uwagę zasługuje wyróżnienie można śmiało rzec naszego klubu sportowego S.C. Vistula działającego w Garfield w stanie New Jersey. Klub Wisła ma na swoim koncie wiele sukcesów, w tym roku świętował 70 lat swojej działalności. Nagrodę odebrał Marcin Harasimowicz – członek Zarządu Legia Soccer Schools, z którymi Wisła ma stałą współpracę. Drugim uhonorowanym klubem był Lwowski Klub Sportowy “Pogoń” Lwów z Ukrainy – nagrodę odebrał prezes Marek Horbań.

Święto Wisły Garfield – 70. lat klubu w świetle gwiazd sportu

Polonijny Sportowiec Roku 2022

W kategorii Polonijny Sportowiec Roku w tym roku uhonorowano aż dwóch sportowców: Andrzeja Dziedziewicza z Białorusi – Mistrza Świata w Nordic Walking, z którym Radio RAMPA przeprowadzało wywiad po otrzymaniu tego tytułu oraz Michała Przybylskiego z Norwegii.

Andrzej Dziediewicz – Mistrz Świata w Nordic Walking w Radio RAMPA

Przypomnijmy, że w zeszłym roku mianem Polonijnego Sportowca Roku uhonorowany został Paweł Myśliwiec – przedstawiciel amerykańskiej Polonii, propagujący aktywność sportową na terenie stanów New Jersey i New York. 

Paweł Myśliwiec z USA wybrany Polonijnym Sportowcem Roku

Samorząd Lokalny na rzecz Sportu Polonijnego w 2022 roku

W kategorii samorząd, który działa na rzecz polonijnego sportu wyróżniono aż cztery jednostki samorządowe:

Miasto Łomża – Prezydent Mariusz Chrzanowski
Województwo Małopolskie – Marszałek Witold Kozłowski
Województwo Mazowieckie – Marszałek Adam Struzik
Miasto Pułtuk – Burmistrz Wojciech Gregorczyk

Nagroda imienia Haliny Konopackiej – również dla przedstawiciela amerykańskiej Polonii

W tym roku po raz pierwszy wręczono nową, wspólną nagrodę Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” i Polskiego Komitetu Olimpijskiego imienia Haliny Konopackiej – rekordzistki świata w rzucie dyskiem i pierwszej w historii polskiego olimpizmu mistrzyni Igrzysk IX Olimpiady w Amsterdamie w 1928 roku. Nagrodę tę otrzymał Janusz Gerard Peciak – trener i działacz sportowy, pięcioboista, mistrz świata i mistrz olimpijski. Janusz Gerard Peciak od 1985 mieszka w Denver w USA, gdzie prowadzi szkołę szermierczą i jest trenerem m.in. kadry amerykańskiej w centrum pięcioboju USA (San Antonio, Teksas). Laudację na cześć nagrodzonego przypominając jego osiągnięcia wygłosił Robert Korzeniowski – przewodniczący Kapituły Nagrody, zaś jej wręczenia dokonali wspólnie Premier Henryk Kowalczyk, Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki , Prezes SWP Dariusz Piotr Bonisławski.

Zdjęcia: Agata Pawłowska/Polonijna Agencja Informacyjna


Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here