Zagraniczne inwestycje w Polsce w 2022 roku według PAIH

Advertisement

Zagraniczne firmy w ubiegłym roku, przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, zainwestowały w Polsce 3,7 miliarda euro, czyli o 200 milionów euro więcej niż rok wcześniej i o miliard więcej niż w 2020 roku.

W sumie, dzięki PAIH, do Polski napłynęło 126 inwestycji, w 2021 roku było ich 96. Przełoży się to na 14 tysięcy nowych miejsc pracy.
Wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak powiedział, że 2022 rok był kolejnym rekordowym rokiem po 2021 pod względem napływu inwestycji zagranicznych do Polski:

“Sytuacja wojenna nie przeszkodziła nam w tym, żeby tych inwestycji było jeszcze więcej. Zmienia się postrzeganie Polski przez inwestorów. Coraz więcej mamy wysokich technologii, ale przede wszystkim też wysoko płatnych miejsc pracy. Rok 2021 był rokiem, gdzie najwięcej inwestycji było ze Stanów Zjednoczonych, Korei, Niemiec. W 2022 roku na czoło wysunęły się Niemcy, które aktualnie są w tej kwestii liderem”. Na drugim miejscu uplasowała się Szwajcaria, a na trzecim – Japonia.

“Najwięcej projektów inwestycyjnych przyciągnęły województwa mazowieckie, małopolskie oraz dolnośląskie i śląskie”, a najsilniejszym sektorem był sektor IT, tu mieliśmy bardzo wiele projektów, bardzo cieszy ogromny wzrost w sektorze RND, a ponadto elektromobilność, sektor spożywczy, maszynowy.” – powiedział dyrektor Centrum Inwestycji PAIH Marcin Fabianowicz.

PAIH pracuje obecnie nad 180 projektami. Ich szacowana wartość to 16 miliardów euro.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: PAIH/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here