Zełenski po spotkaniach w Białym Domu i Kongresie

Reklama - Advertisement

„Amerykanie dumnie stoją razem z Ukraińcami” – tymi słowami prezydent Joe Biden powitał ukraińskiego prezydenta w Białym Domu. Wołodymyr Zełenski przyleciał do Waszyngtonu w pierwszej zagranicznej podróży od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. Wizyta Zełenskiego w Białym Domu, a potem także w Kongresie ma być manifestacją poparcia USA dla Ukrainy.

Na dziedzińcu Białego Domu prezydenta Ukrainy powitali prezydent USA Joe Biden i żona Jill Biden. Wołodymyr Zełenski ubrany był w wojskowy sweter i i spodnie w kolorze moro oraz ciężkie buty. Ukraiński prezydent ubiera się tak od początku rosyjskiej inwazji. Ukraina dostanie od Stanów Zjednoczonych zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot. Potwierdził to prezydent Joe Biden w rozmowie z prezydentem Ukrainy. Będzie to część nowego pakietu pomocowego dla Kijowa o wartości niemal 2 miliardów dolarów.

Wolodymyr Zełenski wystąpił też w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Wołodymyr Zełenski dziękował Amerykanom za wsparcie Ukrainy w wojnie z Rosją. Apelował o dalszą pomoc i zapewniał, że Ukraińcy na froncie bronią nie tylko swojej wolności. Ukraiński przywódca mówił też o sytuacji ukraińskich cywilów nękanych rosyjskimi rakietami. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych, że Ukraina pokonała Rosję w bitwie o umysły ludzkości. W przemówieniu podkreślił, że pomimo przewagi liczebnej i sprzętowej wroga, dzięki wsparciu z Zachodu, jego państwo może się skutecznie bronić i odbijać okupowane obszary.
“Nie boimy się i nikt na świecie nie powinien” – podkreślił Wołodymyr Zełenski:
“Ukraińcy odnieśli to zwycięstwo i daje nam ono odwagę, która inspiruje cały świat. Amerykanie też odnieśli zwycięstwo – zjednoczyliście społeczność międzynarodową w imię obrony wolności i prawa międzynarodowego. Również Europa odniosła zwycięstwo – jest dziś silniejsza i bardziej niezależna niż kiedykolwiek. Rosyjska tyrania straciła nad nami kontrolę i nigdy już nie wpłynie na nasze umysły”.

Prezydent Ukrainy powiedział również, że Rosja mogłaby zatrzymać agresję, gdyby tylko chciała, a Stany Zjednoczone mogą przyspieszyć ukraińskie zwycięstwo:
“Będzie dowód dla każdego potencjalnego agresora, że nikt nie może naruszać granic państwowych, popełniać zbrodni i sprawować władzy nad naszymi ludźmi przeciw ich woli. Byłoby naiwnym oczekiwać od Rosji, że zrobi krok w stronę pokoju, której podoba się bycie państwem terrorystycznym. Rosjanie są wciąż zatruci przez Kreml. Przywrócenie międzynarodowego porządku jest naszym wspólnym zadaniem. Potrzebujemy pokoju”.

Prezydent Ukrainy mówił, że nadchodzący rok będzie decydującym dla losów wojny. Podkreślił, że Ukraina potrzebuje jeszcze większej pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych, by bronić się przeciwko rosyjskiej agresji. Zapewnił, że Ukraińcy z godnością pokonają trudności tej zimy. Na zakończenie swojego wystąpienia przed Kongresem, Wołodymyr Zełenski podarował połączonym izbom ukraińską flagę podpisaną przez żołnierzy, broniących Bachmutu.

Wizyta w USA jest pierwszą, zagraniczną wizytą ukraińskiego prezydenta od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od 24 lutego Zełenski nie opuszczał kraju, ze względu na sytuację. 

/IAR/RadioRMPA/

Zdjęcie: White House/Senator Schumer/Zelenski Twitter/Facebook

Zobacz przemówienie Prezydenta Ukrainy w amerykańskim Kongresie: 

 

 

 

President Joe Biden meets with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, Wednesday, December 21, 2022, in the Oval Office of the White House. (Official White House Photo by Adam Schultz)
Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here