500 Plus z podpisem. Prezydent podpisał ustawę o programie Rodzina 500 Plus

Reklama - Advertisement

W środę, kilka godzin po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawa wprowadzająca program “Rodzina 500 plus” została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy dotyczące organizowania wypłat przez gminy i przekazania im na to środków już weszły w życie. 


– Jestem przekonany, że jest to krok w kierunku lepszej Polski – powiedział Andrzej Duda przed podpisaniem ustawy. Dzięki niemu rodziny otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a mniej zamożne – również na pierwsze.

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadza program “Rodzina 500 plus”, przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest to sztandarowy projekt rządu PiS, zapowiadany w kampanii wyborczej. Wypłaty świadczeń mają ruszyć w kwietniu.

– Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogę ten podpis złożyć; jestem przekonany, że jest to krok w kierunku, lepszej, naprawionej i bardziej przyjaznej dla obywateli Polski – powiedział prezydent tuż przed złożeniem podpisu pod ustawą.

– To jest dla mnie niezwykle radosny dzień, ponieważ po raz pierwszy od 1989 r. powstaje i dziś zostanie zakończony proces legislacyjny ustawy, która rzeczywiście oznacza wsparcie ze strony polskiego państwa dla tych, którzy są w naszym kraju najważniejsi – dla rodzin, które mają dzieci – mówił Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że dzięki programowi 500 plus poziom życia rodzin znacznie się poprawi. – Zwłaszcza tam, w tych rejonach Polski, gdzie są wielkie trudności z pracą, gdzie są niskie zarobki. Będzie to ogromna pomoc dla rodziny – podkreślił prezydent.

– Wierzę w to, że ten program dokona wręcz zmiany Rzeczypospolitej w tym najlepszym tego słowa znaczeniu. Zmiany, która spowoduje poprawienie zrównoważonego rozwoju kraju. Zmiany, która spowoduje wzrost poziomu życia polskich rodzin – mówił.

Prezydent wyraził nadzieję, że program 500 plus będzie także zachętą, aby mieć dzieci. – Wierzę, że ten program przyczyni się także do poprawy sytuacji demograficznej naszego kraju oraz pobudzenia polskiej gospodarki – powiedział.

Dodał, że jest to najlepszy wzorzec, gdy państwo pomaga rodzinom w wychowaniu dzieci.

– Nie zastępuje rodziny w wychowaniu, nie narzuca rodzicom modelu wychowania dzieci, nie wymusza, w jaki sposób mają swoje dzieci wychowywać, ale daje możliwość, żeby wesprzeć te rodziny, które dzieci mają – podkreślił prezydent.

Podziękował premier Beacie Szydło oraz minister rodziny Elżbiecie Rafalskiej za zrealizowanie tego projektu.

Projekt ustawy wprowadzającej program 500 plus został przyjęty przez rząd 1 lutego i tego samego dnia został złożony w Sejmie. Sejm rozpoczął nad nim prace 9 lutego, a dwa dni później przyjął ustawę. 12 lutego ustawę bez poprawek poparł Senat.

Ustawa ma wejść w życie “pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia”, z wyjątkiem artkułu dotyczącego organizowania wypłat przez gminy i przekazania im na to środków, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

http://kurier.pap.pl

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here