Noc Muzeów w Instytucie Piłsudskiego z Ambasadorem Szczerskim

Reklama - Advertisement

10 czerwca 2022 roku w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku miała miejsce Noc Muzeów. Hasłem tegorocznej edycji było “W służbie polskiej dyplomacji”. 

Spotkanie rozpoczęła dr Iwona Korga – Prezes Instytutu, która zaprezentowała kolekcje archiwalne polskich ambasadorów okresu Rzeczypospolitej i początku II wojny światowej i wyjaśnia skąd taki pomysł na temat 5. edycji Nocy Muzeów.

Gościem wieczoru był Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski, który wygłosił wykład na temat “Dyplomacja w czasach wojny”.

Od czasów, gdy wojny stały się wojnami totalnymi, którym towarzyszą zniszczenia, ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości,  a nie tylko rozstrzyganie sporów pomiędzy zwaśnionymi państwami, nie można już zgodzić się z klasycznym stwierdzeniem, że “wojna to prowadzenie polityki, tylko innymi narzędziami”. I w tym sensie – podkreślał Ambasador Szczerski – wojna za każdym razem jest porażką dyplomacji, gdyż jej pierwszym i fundamentalnym zadaniem, poza utrzymywaniem kontaktów, rozmów, współpracy pomiędzy krajami, jest dzisiaj powstrzymanie wojny, jej zapobieganie oraz utrzymywanie pokoju.

Pomimo to, wojna nie znosi dyplomacji – przekonywał Ambasador Krzysztof Szczerski.

W czasach wojny wyłaniają się 3 główne zadania dla dyplomacji:

1. mobilizacja, budowanie sojuszy, które mają prowadzić do zwycięstwa

2. pomoc cywilom, czyli pomoc humanitarna

3. negocjowanie pokoju. 

Najtrudniejszym zadaniem jest negocjowanie pokoju, ponieważ świat jest zróżnicowany w kwestii odpowiedzi na pytanie: co było źródłem tej wojny?

a) rosyjski imperializm – trzeba narzucić Rosji warunki pokoju,

b) szaleniec Putin – należy zmienić osobę rządzącą,

c) ekspancja zachodu i poszerzanie NATO – należy zrewidować politykę zachodu np. wycofać wojska amerykańskie z Polski,

d) sami Ukraińcy ją wywołali, bo tam rządzą neonaziści, którzy nie rozumieją swojego położenia – należy zmienić władzę na Ukrainie.

Ambasador Krzysztof Szczerski zakończył swoją prelekcję stwierdzeniem, że dyplomacja w czasach wojny zależy od tego, kto zasiądzie do stołu i jaki prezentuje punkt widzenia – tak będzie wyglądać wynegocjowany pokój.

Po wykładzie posypała się lawina pytań do Pana Ambasadora.

Zapraszamy do wysłuchania relacji:

 

 

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here