Akcja “Pamiętaj o Weteranach” – biało-czerwone wstążki na 2300 grobach zasłużonych w Amerykańskiej Częstochowie

Advertisement
W sobotę 30 października 2021 r., z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć, po raz drugi na cmentarzu wojskowym w Amerykańskiej Częstochowie, odbyła się akcja „Pamiętaj o Weteranach”. Celem akcji skierowanej przede wszystkim do młodego pokolenia Polonii, jest przekazanie szacunku oraz pamięci o tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski.
 
Kwatera wojskowa w Amerykańskiej Częstochowie skrywa w sobie nazwiska wielu wybitnych postaci m.in. : generałów ( gen. Witold Urbanowicz – dowódca Dywizjonu 303 ), pułkowników ( płk. Antoni Szacki ), dowódców, cichociemnych ( Jerzy Lerski, ppłk Leonard Zub – Zdanowicz, płk Bruno Nadolczak, Stanisław Błażewski ), dyplomatów, żołnierzy gen. Andersa, gen. Maczka, gen. Sosabowskiego, żołnierzy wojny polsko – bolszewickiej, I i II wojny światowej, Sybiraków, Kawalerów Orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, Powstańców Warszawskich, harcmistrzów, nauczycieli, artystów oraz działaczy społecznych.
 
Mimo niepewnej pogody tego dnia zebrało się ponad 200 wolontariuszy: weteranów, harcerzy, uczniów i nauczycieli polonijnych szkół, grup rekonstrukcyjnych oraz przedstawicieli polonijnych organizacji, którzy wspólnie posprzątali i udekorowali biało-czerwonymi wstążkami ponad 2300 weterańskich krzyży.
 
Tak o szczegółach akcji na antenie Radio RAMPA opowiadali Ewa i Grzegorz Tymińscy ze Stowarzyszenia Pamięć:
 

 
Akcja rozpoczęła się o godz. 10.00 rano harcerską Mszą Świętą, której przewodniczył ojciec Bartłomiej Marciniak, harcmistrz. Po krótkim instruktażu wszyscy uczestnicy przeszli na cmentarz, aby przystąpić do prac porządkowych. W celu usprawnienia przebiegu akcji organizatorzy podzielili cmentarz na 4 sekcje, które przydzielono poszczególnym szkołom oraz organizacjom. Bardzo podniosłym i wzruszającym momentem było dekorowanie biało-czerwoną wstążką trzech pierwszych krzyży weterańskich przez członków rodzin. Na grobie rodziców Tadeusza i Józefy Mąsiorskich wstążki założyły córki: Helena Mąsiorski i Ewa Bolen wraz z Urszulą i Chrisem Graham z dziećmi: Michelle i John’em. Tadeusz Mąsiorski był strzelcem pokładowym w Dywizjonie 300, który jako jedyny przeżył eksplozję samolotu i dostal się do niemieckiej niewoli. Żona Józefa przeszła Sybir, w Anglii dołączyła do Polskich Sił Powietrznych, gdzie służyła jako pielęgniarka. Na grobie męża Wincentego Knapczyka wstążkę zawiązała jego żona p. Helena Knapczyk, Sybiraczka oraz prezes Korpusu Pomocniczego Pań na Stany Zjednoczone i Kanadę.
 
Po skończonej pracy uczestnicy akcji przeszli pod pomnik Husarza gdzie złożono znicze oraz modlono się za tych, którzy swoje życie oddali na służbę umiłowanej Ojczyźnie. Reprezentanci wszystkich grup i organizacji uczestniczących w akcji ułożyli z 24 zniczy biało – czerwoną flagę pod pomnikiem Husarza jako wyraz czci i podziękowania dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Modlitwę za zmarłych weteranów poprowadził o. Bartłomiej Marciniak. Wśród zgromadzonych obecny był pan konsul Mateusz Gmura z Konsulatu RP w Nowym Jorku. W swoim wystąpieniu podkreślił jak ważna jest pamięć, którą przekazujemy następnym pokoleniom. „ Pamięć jest kluczowa. Gdyby nie pamięć ludzi starszych ode mnie, to kto wie, jak byłoby z moją pamięcią dotyczącą moich przodków. Dzięki ks. Korcz, który pielęgnował pamięć o żołnierzach poznałem historię swojego pradziadka, ułana z Grudziądza”. Pani Helena Knapczyk przybliżyła postać swego męża majora Wincentego Knapczyka, Sybiraka, żołnierza generała Andersa, łącznika rannego pod Monte Cassino oraz wieloletniego komendanta Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i Kanadzie. “Popatrzmy w niebo. Tam wszyscy oklaskują nas i może płaczą i dziękują. Wiem jacy byli, znałam ich i wiem, że są bardzo zadowoleni z tego”. Z łzami w oczach oraz łamiącym się głosem zaapelowała do zebranej wokół pomnika młodzieży: „ Proszę, nie zapominajcie o nich! Nie zapominajcie!”.
 
Grzegorz Tymiński ze Stowarzyszenia Pamięć dziękując wszystkim, za włączenie się w akcję powiedział: „Niech ta lekcja historii i patriotyzmu trwa przez nastepne tygodnie i miesiące, aż do października 2022 roku, kiedy to spotkamy się ponownie”. Na zakończenie druhna Maria Bielski zaintonowała hymn Polski, który wspólnie zaśpiewali wszyscy uczestnicy.
 
Wolontariusze biorący udział w akcji otrzymali pamiątkowe upominki przekazane przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz kawałek biało – czerwonej wstążki, którą wcześniej dekorowano krzyże. Było też coś dla ducha i ciała. Pyszna wojskowa grochówka z kiełbasą oraz wspólne śpiewanie piosenek harcerskich i wojskowych.
 
Autorzy tekstu i zdjęć: Ryszard Dziedzic, Zygmunt Bielski, Stowarzyszenie Pamięć / Opublikowano za pozwoleniem: Grzegorz Tymiński – Stowarzyszenie Pamięć
 
Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here