Deklaracja Waszyngtońska podpisana pomiędzy USA – Korea Południowa

Reklama - Advertisement

Stany Zjednoczone udzieliły Korei Południowej dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa, przyznając władzom w Seulu istotną rolę w strategicznym planowaniu użycia broni jądrowej w ewentualnym konflikcie z Koreą Północną. Dokument zwany „Deklaracją Waszyngtońską” prezydenci Joe Biden i Yoon Suk-yeol ogłosili po spotkaniu w Białym Domu.

W Deklaracji Stany Zjednoczone zobowiązały się do wzmocnienia odstraszania potencjalnego ataku na Koreę Południową poprzez regularne rozmieszczanie strategicznych aktywów, w tym wizyt amerykańskiego atomowego okrętu podwodnego.

Oba kraje zadeklarowały bliższą wymianę informacji o zagrożeniach nuklearnych w regionie i ustanowienie nowej, nuklearnej grupy konsultacyjnej, która miedzy innymi będzie zajmować się planowaniem jądrowym.

W zamian Korea Południowa zgodziła się nierealizowań własnego programu broni nuklearnej.

“Atak jądrowy Korei Północnej na Stany Zjednoczone lub jej sojuszników i partnerów jest niedopuszczalny i będzie oznaczać koniec reżimu, który podjąłby taki krok” – powiedział Joe Biden podczas wspólnej konferencji prasowej z Yoonem w Białym Domu.

Prezydent Korei Południowej jest drugim po prezydencie Macronie przywódcą, który składa wizytę państwową w Białym Domu od początku prezydentury Joe Bidena.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Joe Biden/Twitter

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here